Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2020 Zakopane:
zakończyła się rywalizacja w narciarstwie alpejskim i biegach na rakietach śnieżnych.
Reprezentacja OS Małopolskie kończy zawody z pięknym dorobkiem 10 medali: 3 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe.
Narciarstwo alpejskie:
w supergigancie Klimek Zięba złoto, Antek Wiercioch brąz, Patrycja Strama 4 m. Kuba Kaim 5 m.
W gigancie: Patrycja złoto, Kuba srebro, Antek srebro, Klimek srebro.
Biegi na rakietach śnieżnych:
Andrzej Kin złoto i brąz, Kacper Nowicki dwa srebra, Piotrek Kasperczyk 5 i 6 miejsce.
Trenerzy: Marta Zborowska, Misia Witowska, Wioletta Michalik, Szymon Kraciuk, Małgorzata Tlałka-Długosz.
Gratulujemy serdecznie naszym sportowcom, trenerom i opiekunom!
10 medali dla OS Małopolskie w Ogólnopolskich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2020 w Zakopanem
Pierwsza część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Zakopanem dobiegła końca!
Czas na Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Zakopanem upłynął nam bardzo szybko! Jeszcze niedawno cieszyliśmy się emocjami Ceremonii Otwarcia Igrzysk, a już dzisiaj podczas oficjalnej Ceremonii Zakończenia Igrzysk pochodnia z Ogniem Nadziei została przekazana organizatorom drugiej części Igrzysk w Bydgoszczy. To był niezwykły dzień, pełen wzruszeń, dźwięku medali, rozczulających pożegnań i radosnego oczekiwania na kolejne zawody i możliwość wspólnej rywalizacji sportowej. Dzisiaj poznaliśmy też kandydatów do Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na zbliżające się Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych - już dziś wiemy, że dadzą oni z siebie wszystko, by osiągnąć jak najlepsze wyniki, gdy przyjdzie czas startów na arenach Igrzysk! Teraz czekamy na drugą część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, podczas których w Bydgoszczy rywalizować będą łyżwiarze szybcy oraz drużyny unihokeja i hokeja halowego. Bydgoskie Igrzyska będą pierwszymi, na których unihokej pojawi się jako jedna z oficjalnych dyscyplin!
Foto: Adam Nurkiewicz
og
Zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020! Druga część Igrzysk, w Bydgoszczy, przesunięta na drugą połowę 2020 roku.
W sobotę, 7 marca zakończyła się zakopiańska część X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020. W stolicy polskich Tatr reprezentanci 15 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych z całej Polski rywalizowali o medale w narciarstwie biegowym, zjazdowym oraz dyscyplinie charakterystycznej dla Olimpiad Specjalnych – biegu na rakietach śnieżnych. Sportowcy wracają do domu pełni emocji, wrażeń i dumni ze sportowych osiągnięć. Teraz sportowcy Olimpiad Specjalnych z trzech dyscyplin: hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarstwa szybkiego będą oczekiwać na rozpoczęcie drugiej części OZIOS w Bydgoszczy.
W poniedziałek, 9 marca Komitet Wykonawczy Olimpiad Specjalnych Polska, podjął decyzję o przesunięciu bydgoskiej części Igrzysk na drugie półrocze 2020 roku, ze względu na zagrożenie koronawirusem i ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie uczestników Igrzysk.
„Komitet Wykonawczy podjął odpowiedzialną decyzję o przesunięciu drugiej części Igrzysk i kolejnych zawodów rangi ogólnopolskiej. Zależy nam, by uczestnicy zarówno Igrzysk jak i innych zawodów ogólnopolskich mogli wspólnie bez ograniczeń celebrować wielkie święto sportu i akceptacji jakim są nasze zawody. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zawodników, trenerów, wolontariuszy i organizatorów przesuwamy Igrzyska i pozostałe zawody na II półrocze 2020r. ” oświadczyła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Decyzja została podjęta po konsultacjach eksperckich, rekomendacjach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, oświadczeniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz decyzjach Special Olympics w Waszyngtonie.
Pierwotnie Igrzyska w Bydgoszczy miały odbyć się w terminie od 17 do 20 marca 2020r. Nowy termin zostanie podany po konsultacjach z organizatorami.
„Zależy nam, by drużyny unihokeja i hokeja halowego oraz łyżwiarze szybcy mogli uczestniczyć w równie pięknym sportowym i społecznym wydarzeniu, jak to, które właśnie zakończyliśmy w Zakopanem” podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka.
Łącznie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Bydgoszcz 2020 to blisko 480 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, których wspiera łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy, wolontariuszy i organizatorów.
Pierwsza część Igrzysk w Zakopanem zakończyła się ogromnym sukcesem sportowym i organizacyjnym.
„Wszyscy powinni przyjść na zawody Olimpiad Specjalnych i zobaczyć, jak dzielni są nasi zawodnicy, jak walczą, jak pokonują słabości, jak się nie poddają! Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną są dla nas wszystkich przykładem, jak walczyć z własnymi ograniczeniami, nie zrażają się żadnymi dodatkowymi trudnościami – profesjonalni sportowcy mogą się od nich bardzo wiele nauczyć!” podkreśliła Zofia Kiełpińska, medalistka Mistrzostw Świata w biathlonie, dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, a także Ambasadorka Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 i kierownik dyscypliny narciarstwa biegowego podczas Igrzysk.
Zofia Kiełpińska – medalistka MŚ w biathlonie,2-krotna olimpijka, Ambasador i kierownik narciarstwa biegowego na Ogólnopol.Zimowych Igrzyskach @OlimpiadySpec , podkreśla, ile możemy się nauczyć od zawodników @OlimpiadySpec ! @SPORT_GOV_PL@funduszpfron@TauronPE@PolskaHuaweipic.twitter.com/KFLiNZS3Xz
— Olimpiady Specjalne (@OlimpiadySpec) 8 marca 2020
„Atmosfera Igrzysk jest niesamowita! Tutaj ludzie szczerze się cieszą, są pełni pozytywnych emocji, niezależnie od tego, czy wygrają, czy nie. Jestem też szczerze zaskoczona, że można tak szybko biegać na rakietach śnieżnych! Ja sama używałam rakiet nie raz, ale nigdy w takim tempie – patrzę na zawodników tej dyscypliny z ogromnym podziwem” powiedziała Kinga Baranowska, znakomita polska himalaistka i Ambasadorka Olimpiad Specjalnych Polska, która kibicowała uczestnikom Igrzysk w Zakopanem.
Kinga Baranowska znakomita himalaistka i Ambasador @OlimpiadySpec podzieliła się wrażeniami z Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w wywiadzie dla liderów i reporterów @OlimpiadySpec#GrajmyRazem@SPORT_GOV_PL@funduszpfron@PolskaHuawei@TauronPEpic.twitter.com/1cjoyWUSWI
— Olimpiady Specjalne (@OlimpiadySpec) March 5, 2020
„To były świetnie zorganizowane zawody z dobrym poziomem sportowym. Zawodnicy startowali na świetnie przygotowanych obiektach. Zarówno trasy zjazdowe w stacji narciarskiej Suche Ski, jak i obiekty COS OPO Zakopane zagwarantowały równą i profesjonalną rywalizację sportową.” podkreśliła Małgorzata Strzałkowska, Dyrektor ds. Sportu Olimpiad Specjalnych Polska
Ważnym elementem Igrzysk w Zakopanem były uroczystości dekoracji medalowych oraz Ceremonie: Otwarcia i Zakończenia Igrzysk, zorganizowane według tradycji i ceremoniału olimpijskiego, z udziałem gwiazd sportu, sztuki i mediów, oraz władz państwowych i samorządowych.
Uczestnikom na pewno w pamięci pozostanie Ceremonia Otwarcia Igrzysk, gdy na Placu Niepodległości w Zakopanem zapłonął Ogień Nadziei, a oficjalnego rozpoczęcia Igrzysk dokonała Honorowy Patron Olimpiad Specjalnych Polska oraz Igrzysk, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser - Duda. Główną muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół Zakopowerłączący góralską tradycję z nowoczesną muzyką rozrywkową i klubową, zdobywca najważniejszych nagród muzycznych w Polsce.
Uroczystość poprowadził znany z ekranów TVP duet Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny, którzy jako Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska promują ideę akceptacji i tolerancji.
„Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska to wyjątkowi ludzie. Naprawdę warto zobaczyć ich w akcji! W czasie Igrzysk wzruszenia i sportowe emocje gwarantowane. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy być z zawodnikami podczas tych niezwykłych Igrzysk” powiedziała Marcelina Zawadzka.
„To dla mnie ogromny zaszczyt i radość, że mogę być częścią moim zdaniem najwspanialszej imprezy sportowej świata! To zawodnicy o najszczerszych emocjach, którzy mogą być dla nas wzorem nie tylko na arenie sportowej, ale pokazują nam też, jacy powinniśmy być względem siebie. Ceremonia Otwarcia będzie wielkim świętem nas wszystkich! Sportowców, trenerów, kibiców, osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych, którzy wspólnie pokażą podczas Igrzysk, że każdy człowiek może cieszyć się sportem, czerpać radość i satysfakcję z reprezentowania swojego regionu, klubu i jednocześnie dawać tę radość kibicom” podkreślił Tomasz Wolny.
Teraz sportowcy Olimpiad Specjalnych z trzech dyscyplin: hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarstwa szybkiego będą oczekiwać na przesuniętą drugą część OZIOS2020, która odbędzie się w Bydgoszczy w drugiej połowie roku.
W Bydgoszczy będziemy świadkami rywalizacji 250 sportowców Olimpiad Specjalnych z całego kraju w trzech dyscyplinach zimowych: unihokeju, hokeju halowym i łyżwiarstwie szybkim. Łyżwiarze szybcy rywalizować będą na supernowoczesnym Bydgoskim Sztucznym Lodowisku "Torbyd", hala Sportowo-Widowiskowa Immobile Łuczniczka będzie miejscem rozgrywania meczy hokeja halowego, a rywalizację unihokeja oglądać będzie można w hali Arena.
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to pierwsza duża impreza sportowa, którą Olimpiady Specjalne Polska realizują wspólnie z nowym sponsorem głównym – Huawei Polska.
„Cieszymy się, że Huawei może mieć swój wkład w rozwój wielkiej rodziny Olimpiad Specjalnych w Polsce, których przesłanie – uczciwa rywalizacja, integracja osób niepełnosprawnych, szacunek, akceptacja oraz poczucie wspólnoty – są bardzo bliskie wartościom naszej firmy” powiedział Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei Polska.
Foto: Adam Nurkiewicz
***
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.
Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.
Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia, a Sponsorem Głównym – Huawei.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Informacja prasowa dostępna w press room’ie Olimpiad Specjalnych Polska: http://olimpiadyspecjalne.pl/press-room
oraz w biurze prasowym Olimpiad Olimpiad Specjalnych w systemie Accredito:
https://accredito.com/olimpiady-specjalne-polska
Dodatkowych informacji udziela:
Przemysław Śmiałkowski, +48 518 930 104, media@olimpiadyspecjalne.pl
Komunikat w sprawie koronawirus.
Informujemy, że 9 marca 2020r. Komitet Wykonawczy podjął uchwałę, że w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników wszystkich zawodów międzynarodowych i ogólnopolskich, w tym II części Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020, zmuszeni jesteśmy przełożyć wszystkie zawody rangi ogólnopolskiej na II półrocze 2020r. oraz odwołać udział Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych w zawodach międzynarodowych do 31 lipca 2020r.
Powyższa decyzja została podjęta po konsultacjach eksperckich dotyczących zagrożenia koronawirusem, rekomendacjach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, oświadczeniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz decyzjach Special Olympics w Waszyngtonie.
Ogólnopolskie Letnie Igrzyska OS Zakopane 2020
20 zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych miało okazję reprezentować Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska - Śląskie podczas pierwszej odsłony Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, która miała miejsce w dniach 4 -7 marca 2020 r. w Zakopanem. Organizatorem "zakopiańskiej" części igrzsyk było Stwarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska - Śląskie - Biuro Narodowe.
Kadrę naszego oddziału stanowiło 10 narciarzy alpejskich oraz 3 trenerów: Jolanta Nenko, Magdalena Kasprzak oraz Bogusław Pakura,3 narciarzy biegowych wraz z trenerem Krzysztofem Moskwą oraz 7 biegarzy na rakietach śnieżnych wraz z 2 trenerów: Elzbietą Kaworek oraz Krzysztofem Krawczykiem. Funkcję kierownika kadry pełniła natomiast Sylwia Olesińska- Myśliwiec.
Igrzyska ropoczęła Ceremnonia Otwarcia, którą swoją obecnością zaszyciła małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pani Agata Kornhauser - Duda, honorowy patron Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Wszyscy uczestnicy ceremonii, tuż po jej oficjalnej części, mieli okazęe bawić sie przy dźwiękach muzykizespołu ZAKOPOWER!
Część sportowa zawodów toczyła się 5 oraz 6 marca, narciarstwo zjazdowe na trasachstacji narciarskiej SKI SUCHE, natomiast narciarstwo biegowe i bieg na rakietach śnieżnych w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Pierszy z tych dni poświęcono na starty preeliminacyjne, natomiast drugi dzień to juz niezwykle emocjonujące finały uwieńczone ceremoniami medalowymi. Nasi sportowcy spisali sie rewelacyjnie, przywożąc z zawodów szereg medali!!!
OGROMNE BRAWA DLA CAŁEJ KADRY SPORTOWCÓW ORAZ ICH TRENERÓW, zarówno tych, którzy trenują z naszymi zawodnikami na co dzień, jak i dla tych, którzy swoją pieczą objęli zawodników podczas igrzysk!!!
GRATULACJE!!! Organiztorem "zakopiańskiej" części igrzysk było Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska – Biuro Narodowe.
Po startach finałowych, wieczorową porą miała miejsce zabawa integracyjna przy muzyce. Zawodnicy ze wszystkich oddziałów biorących udział w zawodach mogli wspólnie bawić się przy dźwiękach góralskiej muzyki na żywo, oraz przy ulubuionych hitach DJ.
Warto dodać, że igrzyskom towarzyszyły badania w ramach Programu Zdrowi Sportowcy Olimpiad Specjalnych - FUNFitness oraz ZDROWY SŁUCH, gdzie sportowcy mogli spotkać wolontariuszy ze śląska - Martynę, Karolinę oraz Kubę.
Swój udział w igrzyskach mieli także i inni ślązacy, wśród nich członkowie Rybnickiego Sztabu Ratownictwa, którzy czuwali nad bezpieczeństwem zawodników. Dariusz Wosz - Dyrektor naszego odziału udzialał z koeli wsparcia organizatorom w zakresie finansów:) OGROMNE BRAWA!!!
REZULTATY NASZYCH SPORTOWCÓW W POSZCZEGÓLNYCH DYSCYPLINACH:
NARCIARSTWO ALPEJSKIE
PIOTR SROMEK (KOS PROMYK Rybnik)
slalom gigant zaawansowany- I MIEJSCE
slalom super gigant zaawansowany - I MIEJSCE
PAWEŁ KWIOTEK (KOS PROMYK Rybnik)
slalom gigant zaawansowany - I MIEJSCE
slalom super gigant zaawansowany - II MIEJSCE
ADAM CIOŁCZYK (KOS TYGRYSY Gorzyce)
slalom gigant zaawansowany- IV MIEJSCE
slalom super gigant zaawansowany - IV MIEJSCE
RAFAŁ BOCHENEK (KOS TYGRYSY Gorzyce)
slalom gigant zaawansowany- VII MIEJSCE
slalom super gigant zaawansowany - VIII MIEJSCE
KRZYSZTOF CZELUSZKE (KOS HALEMBIANKA Ruda Śląska)
slalom gigant zaawansowany- V MIEJSCE
slalom super gigant zaawansowany - IV MIEJSCE
NARCIARSTWO BIEGOWE
BOŻENA KWAŚNICA
bieg na 50 m - II MIEJSCE
bieg na 100 m - III MIEJSCE
MICHAŁ PIERCHAŁA (KOS PROMYK Rybnik)
bieg na 500 m - II MIEJSCE
bieg na 1000 m - III MIEJSCE
ROMAN PROKOP (KOS HALEMBIANKA Ruda Śląska)
bieg na 500 m - I MIEJSCE
bieg na 1000 m - I MIEJSCE
BIEG NA RAKIETACH ŚNIEŻNYCH
HANNA KASPRZYCKA (KOS HALEMBIANKA Ruda Śląska)
bieg na 50 m - III MIEJSCE
bieg na 100 m - II MIEJSCE
DARIA JASIŃSKA (KOS SOKOŁY Miedary)
bieg na 800 m - II MIEJSCE
bieg na 400 m - III MIEJSCE
bieg na 200 m - IV MIEJSCE
MAREK KOCJAN (KOS PROMYK Rybnik)
bieg na 50 m - I MIEJSCE
bieg na 100m - II MIEJSCE
DAWID LEWKOWICZ (KOS PROMYK Rybnik)
bieg na 200 m - III MIEJSCE
bieg na 400 m - II MIEJSCE
MICHAŁ JAMBOR (KOS HALEMBIANKA Ruda Śląska)
bieg na 200 m - III MIEJSCE
bieg na 400 m - IV MIEJSCE
ALEKSANDER POMPA (KOS PROMYK Rybnik)
bieg na 200 m - I MIEJSCE|
bieg na 400 m - VII MIEJSCE
bieg na 800 m - III MIEJSCE
KAMIL SITKO (KOS SZKWAŁ Katowice)
bieg na 200 m - V MIEJSCE
bieg na 400 m - III MIEJSCE
Przygotowała: Magdalena Kasprzak
Społeczna Rada Sportu w Ministerstwie Sportu.
Informujemy, że Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska, Joanna Styczeń-Lasocka, dostała powołanie do Społecznej Rady Sportu w Ministerstwie Sportu. Społeczna Rada Sportu to organ doradczy, w skład której wchodzą przedstawiciele polskiego sportu m.in. zawodnicy, trenerzy, nauczyciele akademiccy, prawnicy, a także osoby reprezentujące wojsko, PFRON, PKPAR i wiele innych instytucji współpracujących na co dzień z Ministerstwem Sportu.
https://www.gov.pl/web/sport/inauguracyjne-posiedzenie-spolecznej-rady-sportu
ZAKOPANE – ZAKOPOWER – DOLNY ŚLĄSK
Po raz kolejny zawodnicy z oddziału dolnośląskiego wzięli udział w ogólnopolskich igrzyskach zimowych. Nasz region reprezentowały kluby PODAJ RĘKĘ - KAMIENNA GÓRA, ANNA - LEGNICKIE POLE, OLIMPIJCZYK - BOLESŁAWIEC, JEŻYK - LWÓEK ŚLĄSKI, LICZYRZEPA - MIŁKÓW, RAZEM - LUBAŃ, PROMYK - WOJCIESZÓW. Spośród 127 zawodników, którzy wystartowali w zawodach dolnośląskich w Jakuszycach organizowanych przez OŚRODEK SZKOLNO WYCHOWAWCZY W WOJCIESZOWIE im. KATARZYNY ROGOWIEC (PATRONKA jest naszym wzorcem) oraz narciarstwo zjazdowe KLUB LICZYRZEPA MIŁKÓW do kadry zakwalifikowało się 15 zawodników w narciarstwie biegowym, 3 w biegach na rakietach śnieżnych i 5 w narciarstwie zjazdowym. W sumie do Zakopanego pojechało 23 zawodników i 8 trenerów. W igrzyskach startowało 232 zawodników z 16 oddziałów regionalnych. My możemy być dumni z występu naszych zawodników, bo dali z siebie tak zwanego MAKSA, pokazali, że można rywalizować z najlepszymi w Polsce. Gratulacje dla wszystkich naszych wspaniałych biegaczy oraz zawodników w narciarstwie zjazdowym nie tylko za start, ale także za postawę w każdej chwili trwania zawodów. Bo to nie był wypoczynek, ale podsumowanie całorocznego procesu szkoleniowego. Łatwo nie było. A dzień wyglądał następująco. Pobudka 5.30, śniadanie 6.00, rozruch poranny 6.30, o 7.15 już byliśmy w pełnym rynsztunku w autobusie, 8.00 rozgrzewka na trasach, 9.00 rozprowadzenie do grup i do 16 starty. Później imprezy towarzyszące – zwiedzanie Zakopanego, dyskoteka, oczywiście wycieczka pod skocznię i zabawy na śniegu. Nie było zawodnika, który miałby jeszcze siłę wieczorem oglądać telewizję.
Z opowieści naszych uczniów można wywnioskować, że pobyt i starty na X OGÓLNOPOLSKICH ZIMOWYCH IGRZYSKACH OLIMPIAD SPECJALNYCH W ZAKOPANEM były udane a włożony wysiłek w przygotowania nie był straconym czasem. Wielkie podziękowania dla organizatorów, kierownika naszej ekipy Wioletty oraz trenerów Kasi, Bożeny, Kasi, Witka, Wojtka, Andrzeja i Jacka. Dalej będziemy trenować, aby być jeszcze lepszymi sportowcami. Z przyjemnością informuję, że nasze dwie zawodniczki Janina i Gosia zostały zakwalifikowana do kadry Polski na zawody ogólnoświatowe. Wielkie gratulacje.
Jacek Engler
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska w Zakopanem
"Pragnę zwycięży lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku". Olimpiady Specjalne gromadzą każdego roku wspaniałych zawodników z całej Polski. Zawodników chętnych do sprawdzania własnych sił, umiejętności sportowych jak i społecznych. Na X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2020 Zakopane - Bydgoszcz w tym roku udali się zawodnicy Oddziału Regionalnego Pomorskie. Oddział Regionalny reprezentowali zawodnicy z trzech Klubów Olimpiad Specjalnych. Klub ze SOSW w Pelplinie, SOSW w Uśnicach i SORW dla Dzieci i Młodzieży z autyzmem w Malborku. Cała przygoda Ogólnopolskich Igrzysk rozpoczęła się 4 marca 2020 roku w Zakopanem. Uroczysta Ceremonia otwarcia Igrzysk odbyła się przy Placu Niepodległości. Podczas Ceremonii wniesiono flagę Olimpiad Specjalnych, wniesiono Ogień Nadziei oraz wygłoszono przysięgę Olimpiad Specjalnych. Zawodników przywitali Ambasadorzy I części Igrzysk oraz Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej Agata Kornhauser - Duda. Gośćmi specjalnymi tego dnia byli Zespół Giewont oraz Gość specjalny - zespół "Zakopower".
5 marca wszyscy zawodnicy Ogólnopolskich Igrzysk rozpoczęli zawody sportowe, preeliminacje z narciarstwa zjazdowego, narciarstwa biegowego i biegu na rakietach śnieżnych. Zawodnicy z naszych Klubów preeliminacje rozpoczęli na obiektach COS w Zakopanem. Oddział Pomorski reprezentowali zawodnicy: Filip Laskowski z Klubu w Pelplinie w biegu na rakietach śnieżnych na 50 m; Filip Rąbała z Klubu w Pelplinie w biegu na rakietach śnieżnych na 50 m; Anna Kupczyk z Klubu w Pelplinie w biegu na rakietach śnieżnych na 50 m i 100 m; Szymon Baranek z Klubu w Uśnicach w biegu na rakietach śnieżnych na 200 m i 400 m oraz Marta Jaskulska z Klubu w Malborku biegach na rakietach śnieżnych na 50 m i 100 m. Po słonecznym i białym dniu poświęconym preeliminacjom na stadionie COS na zawodników i trenerów czekała turystyczna niespodzianka. Wieczorem zwiedzaliśmy Zakopane oraz cieszyliśmy się dobrymi wynikami po preeliminacjach.
6 marca odbył się ciąg dalszy zawodów. Tego dnia odbyły się finały oraz dekoracje zawodników. Każdy zawodnik starował w swojej grupie sprawnościowej zdobywając wywalczone medale. Tego dnia wszyscy trzymaliśmy kciuki. Wszystkim a w szczególności trenerom towarzyszyły duże emocje przeplatane łzami szczęścia. Zawodnicy pokazali walecznego silnego ducha, zdobyli najwyższe noty na miarę ich możliwości. Pokazali moc i energię jaka im towarzyszyła podczas całych Igrzysk. Wieczór w tym dniu poświęciliśmy na udział w Programie Zdrowi Sportowcy. Uczestniczyliśmy w badaniu postawy i równowagi ciała oraz badaniu laryngologicznemu i audiologicznemu.
7 marzec był ostatnim dniem zawodów. Odbyła się Uroczysta Ceremonia Zamknięcia I części Igrzysk przekazanie Ognia Nadziei organizatorom II części Igrzysk z Bydgoszczy. Gościliśmy Zespół Mały Hop Cup. Odbyło się również uroczyste losowanie złotych medalistów na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.
Wyniki finałów zawodników Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Pomorskie: Filip Laskowski srebrny medal na dystansie 50 m; Filip Rąbała srebrny medal na 50 m; Anna Kupczyk brązowy medal na 50 m i złoty medal na 100 m; Szymon Baranek brązowy medal na 200 m i srebrny na 400 m; Marta Jaskulska brązowy medal na 50 m i brązowy medal na 100 m.
Zawodniczka z Klubu Pelplin Anna Kupczyk została wylosowana na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.
W przygotowaniach do udziału w Igrzyskach brali udział rodzice i trenerzy. Serdecznie dziękujemy za otrzymane wsparcie Gminie Pelplin, która opłaciła transport uczestników z Pelplina; Starostwu Tczewskiemu za zakup sprzętu sportowego oraz Sklepowi Górskiemu Elbrus z Rzeszowa za nieodpłatne wypożyczenie sprzętu sportowego.
Zawodnicy podczas zawodów byli pod opieką Aleksandry Orszulak, Andżeliki Laskowskiej oraz kierownika ekipy Korneli Rąbały.
Olimpiady Specjalne dają możliwości zaangażowania się w całoroczny program działań sportowych i społecznych, który inspiruje miliony ludzi na całym świecie do działania. Jednocześnie Olimpiady pozwalają i dają szansę poszerzania wiedzy, rozwijania zainteresowań, zawierania przyjaźni i umiejętności społecznych. Cieszymy się, że nasi zawodnicy wszyscy stanęli na podium i do domu powrócili z medalami, zmotywowani do dalszej pracy.
Kornelia Rąbała
Daj mi szansę! - kończymy zajęcia
Z końcem marca zakończymy realizację zajęć treningowych w ramach projektu pn. "Daj mi szansę" finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na podstawie umowy nr ZZB/000518/BF/D z dnia 16.04.2019. Zajęcia z tego zadania trwały cały rok od 1 kwietnia 2019r.
Mimo niesprzyjającej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa udało nam się prawie w stu procentach zrealizować wszystkie godziny zajęć! Bardzo wszystkim dziękujemy za zaangazowanie podczas treningów. Zwłaszcza Wam drodzy zawodnicy! Ogromne brawa dla trenerów, wolontaruszy i waszych opiekunów.
W zajęciach sportowych brało udział wielu zawodników, którzy doskonalili swoje umiejętności w dyscyplinach: bowling, żeglarstwo, hokej halowy, bocce, lekkoatletyka, tenis stołowy i piłka nożna. Zawodnicy są zrzeszeni w dziewięciu Klubach Olimpiad Specjalnych województwa pomorskiego: SOSW Bytów, SOSW Pelplin, ZPS Tczew, BRATEK Czersk, SOSW Tursko, SOSW Uśnice, SOSW Gdynia, SOSW nr 2 Gdańsk, SOSW Barcice
Mamy nadzieję, że ju ż niedługo będzie możliwe wznowienie treningów!
Dziękujemy PFRON za udzielone wsparcie finansowe dzięki, któremy nasi zawodnicy mogą systematycznie trenować!
Małgorzata Puchalska
Sekretarz Oddziału
#Zostańwdomu i trenuj z Olimpiadami Specjalnymi Polska!
#Zostańwdomu i trenuj z Olimpiadami Specjalnymi!
Zapraszamy do wspólnych treningów z zawodnikami Special Olympics z całego świata! W najbliższych dniach zaprezentujemy Wam serię krótkich filmów z propozycjami ćwiczeń, które każdy z nas może wykonywać w domu! Dbajmy o swoje zdrowie zgodnie z zasadami #FIT5 i #BądźFit, trenujmy i #GrajmyRazem!!
W pierwszym filmiku zachęcamy do budowania wytrzymałości – proponujemy Wam trzy ćwiczenia na pierwszym, najniższym poziomie trudności:
W drugim wideo proponujemy Wam kilka ćwiczeń zwiększających gibkość! Na filmie zobaczycie zawodników Olimpiad Specjalnych z różnych stron świata, którzy pokażą Wam jak wykonać między innymi ukłon japoński:
Dokładnie miesiąc temu zakończyła się I część Igrzysk w Zakopanem.
7 marca 2020r. przekazany został Ogień Nadziei organizatorom II części Igrzysk w Bydgoszczy. Już wiemy, że spotkamy się by kontynuować Igrzyskw w październiku br. Nie tracimy nadziei, że już wkrótce znowu spotkamy się na obiekatch sportowych by trenować i rywalizować na zawodach. Zapraszamy na film i powspominajmy RAZEM.
#GrajmyRazem
Zdjęcia: Konrad Kudzia, Karol Mikina (Bulpix Media), Krzysztof Rudnicki (operator drona)
Wielkanoc 2020
Dużo zdrowia dla każdego z nas.
Trenujemy, ale przestrzegamy #zostańwdomu.
Trenujemy jeszcze na zasadzie #zostańwdomu, ale mamy nadzieję, że już od 20 kwietnia zaczniemy powoli wracać do ruchu na powietrzu.
Przypominamy nasz harmonogram:
XX Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - 23-29 września
XVII Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych - 28 listopada – 6 grudnia
Nazwa imprezy | Termin | Miejsce |
X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, narciarstwo biegowe, zjazdowe i bieg na rakietach śnieżnych | 4 - 7 marca 2020 | Zakopane |
X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, łyżwiarstwo szybkie, hokej halowy i unihokej | przełożone na II półrocze 2020 – 20-23.10.2020 17 - 20 marca 2020 | Bydgoszcz |
III Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych | przełożone na II półrocze 2020 – 25-27 września 2020 22 - 24 maja 2020 | Nadarzyn |
VI Ogólnopolski Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych | przełożone na II półrocze 2020 – 18-21 listopada 2020 28 - 31 maja 2020 | Golina, Konin |
VI Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych | 17-19 września 2020 | Skarżysko Kamienna |
IX Ogólnopolski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych, XI Ogólnopolski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych | 8-10 lub 9-11. października 2020 | Rybnik |
VIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych | 12 - 15 listopada 2020 (czwartek - niedziela) | Drzonków - Zielona Góra |
Wielkanocne życzenia
#BądźFIT trenujemy i zdrowo żyjemy.
Razem z naszymi Sponsorami: Huawei Polska, Tauron Polska Energia, Coca-Cola, Kerry Polska, P&G, Marriott Hotel, Champions Bar zapraszamy do aktywności i zdrowego życia.
1. Zachęcamy do budowania wytrzymałości – proponujemy Wam trzy ćwiczenia na pierwszym, najniższym poziomie trudności:
2. Proponujemy Wam kilka ćwiczeń zwiększających gibkość! Na filmie zobaczycie zawodników Olimpiad Specjalnych z różnych stron świata, którzy pokażą Wam jak wykonać między innymi ukłon japoński:
3. wspólnie z #BądźFIT zachęcamy was do rozwijania siły – prezentujemy kilka propozycji ćwiczeń siłowych do wykonania samodzielnie.
4. film prezentuje ćwiczenia wytrzymałościowe #BądźFIT na poziomie drugim:
5. proponujemy kilka ćwiczeń siłowych na poziomie 2:
6. proponujemy Wam serię ćwiczeń rozciągających na poziomie drugim, które możecie wykonać samodzielnie w domu:
7. film prezentuje propozycje ćwiczeń wytrzymałościowych:
8. propozycja ćwiczeń siłowych dla poziomu trzeciego:
9. jak pracować nad gibkością swojego ciała! Ćwiczenia rozciągające z poniższego filmu to świetna propozycja na domowy trening !!
10. ćwiczenia wytrzymałościowe na poziomie czwartym:
11. sześć ćwiczeń #BądźFit, rozwijających siłę. To zestaw dla czwartego z 5 poziomów trudności:
12. najwyższy poziom ćwiczeń #BądźFit! Na początek proponujemy Wam zestaw ćwiczeń rozwijających gibkość
13. zestaw aż 6 ćwiczeń siłowych #BądźFit na najwyższym, 5 poziomie!
14. ćwiczenia wytrzymałościowe #BądźFit na poziomie piątym!
Zadania realizowane w roku 2020 przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Mazowieckie
W roku 2020 Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska - Mazowieckie realizuje następujące zadania współfinansowane przez:
Miasto Stołeczne Warszawa:
Szkolenie i wspólzawodnictwo sportowe osób z niepełnosprawnością intelektualną - Umowa nr UMIA/SR/B/VIII/2/6/126/2020 z dnia 2020-04-03
Ola Mandryga i Przemek Kossakowski dla Olimpiad Specjalnych Polska
Ola Mandryga - zawodniczka Olimpiad Specjalnych Dolnośląskie i uczestniczka pierwszej edycji programu "Down the Road - Zespół w Trasie" przeprowadziła dla Olimpiad Specjalnych Polska wywiad z Przemkiem Kossakowskim - o sporcie, życiu w czasach pandemii i o ich wspólnych przeżyciach w programie:
#GrajmyRazem #RazemJestLepiej #Downtheroad #Zespolwtrasie
Część pierwsza:
Część druga:
Część trzecia:
Część czwarta:
Już wkrótce!
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU
Numer ogłoszenia: 1/2020 data 26.06.2020
Olimpiady Specjalne Polska OR Beskidzkie w Kaczynie, 34-123 Chocznia, Kaczyna 50 ogłasza na podstawie regulaminu Udzielania Zamówień w Stowarzyszeniu OSP przetarg o udzielenie zamówienia na: zakup miejsc noclegowych i wyżywienia dla Olimpiad Specjalnych Polska OR Beskidzkie
ZAMAWIAJĄCY
Nazwa i adres:
Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Beskidzkie
adres: OR Beskidzkie, Kaczyna 50, 34-123 Chocznia, tel 33 8730379, email : beskidzkiedyr@olimpiadyspecjalne.pl,
Rodzaj zamawiającego: Stowarzyszenie
PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
Rodzaj zamówienia: usługi
Opis przedmiotu zamówienia, szczegółowe określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest wyłonienie wykonawcy na sprzedaż miejsc noclegowych i wyżywienia dla 36 osób niepełnosprawnych oraz 10 osób kadry nad morzem 17 - 30 lipca 2020 roku, Ośrodek powinien spełniać następujące wymagania:
posiadać wpis do rejestru ośrodków, w którym mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne,
być dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych uczestników obozu,
spełniać wymagania dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży,
zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w budynku spełniającym wymagania ochrony przeciwpożarowej,
oferować zakwaterowanie w pokojach 2,3,4-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym i balkonem, wyposażone w TV, lodówkę,
zakwaterowanie uczestników w dniu przyjazdu od godziny 8:00 do 20:00 w dniu wyjazdu,
usytuowanie z dala od drogi o dużym natężeniu ruchu, teren ogrodzony,
posiadać na miejscu odpowiednią sale do spożywania posiłków,
zapewniać cztery posiłki dziennie - śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja - wydawane o umówionych porach, zgodnie z wymaganiami zawartymi w ustawie z dnia 25.08.2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U 2006 poz. 1225) oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26.07.2016 (Dz. U 2016 poz. 1154),
zapewniać różne rodzaje diet zgodnie z potrzebami uczestników,
posiadać zaplecze sportowe ( boisko do siatkówki, boisko do gry bocce, ścieżka zdrowia, sala do ćwiczeń ruchowych)
zaplecze rekreacyjne ( bilard, sala do organizacji dyskoteki, plac zabaw, sprzęt do plażowania),
odległość od morza nie większa niż 100 m,
zapewniać pracowników posiadających doświadczenie w obsłudze grup osób niepełnosprawnych
Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: Nie
Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie.
Wartość szacunkowa zamówienia: do 52000 zł Pln
INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM
Informacja na temat wadium: Zamawiający nie przewiduje konieczności wniesienia wadium.
PROCEDURA
Kryteria oceny ofert: (informację na temat wag punktowych lub procentowych przypisanych do poszczególnych kryteriów , przykładowe kryteria to: cena, jakość, doświadczenie wykonawcy , termin realizacji dostaw itp)
Informacje administracyjne
Termin składania ofert do udziału w postępowaniu: do dnia 03.07.2020 godz. 8:00, miejsce: Kaczyna 50,34-123 Chocznia
Dokumentacja firmy, formularz oferty , oświadczenie może być przekazany w formie emailowej na adres: beskidzkiedyr@olimpiadyspecjalne.pl Wszelkie pytania należy kierować do Maria Korczewska Osoba odpowiedzialna za kontakt w wykonawcami Maria Korczewska tel 663772685, email maria.korczewska@op.pl
Termin otwarcia ofert złożonych do udziału w postępowaniu: 03.07.2020, godzina 12:00, Kaczyna 50, 34-123 Chocznia.
Termin związania ofertą: okres w dniach: 30 dni (od ostatecznego terminu składania ofert).
DODATKOWE INFORMACJE:
Ofertę należy złożyć na formularzu oferty – właściwy załącznik wraz z wymaganymi w tym formularzu informacjami oraz oświadczeniami i podpisami osób upoważnionych do składania oświadczeń w imieniu firmy.
Do oferty należy dołączyć wypełnione i podpisane Oświadczenie o braku powiązań kapitałowych lub osobowych (załącznik nr 1).
W ofercie prosimy o podanie cen brutto.
W załączeniu przekazujemy warunki realizacji umowy
Zamówienie jest realizowane w oparciu o środki przyznane z dofinansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach zadania z zakresu rozwijania sportu osób niepełnosprawnych ze środków państwowego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W ramach zawartej umowy Ministerstwo Sportu i Turystyki zastrzega sobie prawo zmniejszenia przyznanych Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska środków finansowych w sytuacji, gdy wielkość środków finansowych będących w dyspozycji Zleceniodawcy okaże się mniejsza od zaplanowanych wpływów państwowego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Dyrektor OR Beskidzkie
Józefa Karkoszka-Warchał
#GrajmyRazem! - kolejne numery Magazynu przed nami.
16 czerwca br. odbyła się sesja zdjęciowa do kolejnych numerów Magazynu #GrajmyRazem! W tym roku na okładkach zobaczymy: Paulinę Krupińską, Joannę Jędrzejczyk i Tomasza Wolnego z zawodnikami: Olą Błaszyk, Magdą Miklas i Kubą Rucińskim. Ponownie spotkalismy sie w Studio Pin-Up, fotografem był Mateusz Stankiewicz, stylizacją zajął się Piotr Sałata, nad fryzurami czuwała Agnieszka Koper, a make-up'em zajęła się Ewelina Krasoń.
Magazyn wydawany jest w ramach kampanii #GrajmyRazem i dofinansowany jest ze środków PFRON oraz Ministerstwa Sportu. Projekt wspierany jest przez Sponsora Startegicznego Olimpiad Specjalnych Tauron Polska Energia oraz Sponsora Głównego Huawei Polska.
Relację można zobaczyc w programie Pełnosprawni: https://sport.tvp.pl/48762032/pelnosprawni-gwiazdy-i-parasportowcy-w-wyjatkowej-sesji-oraz-historia-jadwigi-pacek