Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska poszukuje pracownika do obsługi finansowej projektów publicznych.
Szczegółowe informacje w załączniku.
Zapraszamy do składania aplikacji do dnia 05 lutego 2020.
Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska poszukuje pracownika do obsługi finansowej projektów publicznych.
Szczegółowe informacje w załączniku.
Zapraszamy do składania aplikacji do dnia 05 lutego 2020.
Tegoroczne zmagania śląskich sportowców Olimpiad Specjalnych rozpoczęliśmy od pokazowego meczu unihokeja. 29 stycznia na hali MOSiR w Rudzie Śląskiej mogliśmy podziwiać umiejętności hokeistów z dwóch naszych klubów, gospodarzy „Halembianki” Ruda Śląska oraz gości z „Wigora” Jastrzębie – Zdrój. Spotkanie to miało przede wszystkim na celu podsumowanie i sprawdzenie swoich umiejętności, a także było doskonałym miejscem do wymiany doświadczeń pomiędzy trenerami Markiem Wranikiem i Jarkiem Gilgą. Ta póki co niszowa dyscyplina w naszym Oddziale z pewnością jest bardzo widowiskowa, a takie właśnie mecze, mamy nadzieję przyczynią się do dalszego rozwoju tej naprawdę fajnej gry zespołowej. Zapraszamy kolejne kluby do trenowania unihokeja. Może jeszcze w tym roku mały turniej?
Bardzo dziękujemy pracownikom Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej za pomoc w organizacji, jakby na to nie patrzeć historycznego wydarzenia. Szczególnie podziękowania dla Mirka Kramarczyka.
Trenujcie unihokej!
Przygotował: Dariusz Wosz
Przed nami największe wydarzenie 2020 roku w Olimpiadach Specjalnych w Polsce: X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane – Bydgoszcz 2020! Miasta będą gościć u siebie blisko 500 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, którzy będą rywalizowali w 6 dyscyplinach zimowych. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, natomiast sponsorem głównym Olimpiad Specjalnych została firma Huawei Polska.
Już 4 marca w samym centrum Zakopanego odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk, z udziałem zaproszonych gości, zawodników, trenerów. W trakcie ceremonii, zgodnie z tradycją olimpijską, zapłonie znicz, a zawodnicy złożą przysięgę Olimpiad Specjalnych. Ukoronowaniem wieczoru będzie koncert zespołu Zakopower. Do 7 marca w stolicy polskich Tatr rywalizować będą ze sobą sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą konkurować ze sobą w narciarstwie biegowym, zjazdowym oraz w biegu na rakietach śnieżnych. Druga część Igrzysk potrwa od 17 do 20 marca i zostanie przeprowadzona w Bydgoszczy. W trakcie tych zawodów odbędzie się rywalizacja łyżwiarzy szybkich, hokeistów halowych i drużyn unihokeja. Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020 będą zarazem zawodami kwalifikacyjnymi do Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na XII Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku w narciarstwie zjazdowym, narciarstwie biegowym, biegu na rakietach śnieżnych i łyżwiarstwie szybkim.
Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie treningów oraz przeprowadzanie zawodów w różnych dyscyplinach sportowych – zimowych i letnich – dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Polska jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej, jeszcze w początkach lat 80. dołączyła do światowego ruchu Olimpiad Specjalnych. Dziś w naszym kraju w ich ramach zrzeszonych jest ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy.
- Idea Olimpiad Specjalnych łączy nie tylko osoby niepełnosprawne intelektualnie, zapewniając im klucz do aktywnego życia. To także inspiracja dla osób pełnosprawnych i możliwość poznania ludzi o różnych umiejętnościach, co pomaga przełamywać stereotypy. Dlatego hasło przewodnie naszych działań to #GrajmyRazem!– mówi dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka.
Nadchodzące Zimowe Igrzyska to nie tylko święto sportu, ale ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe. Setkom zawodników, trenerom i wolontariuszom trzeba zapewnić bowiem najlepsze warunki do treningów i rywalizacji. – Cieszymy się, że Huawei może mieć swój wkład w rozwój wielkiej rodziny Olimpiad Specjalnych w Polsce, których przesłanie – uczciwa rywalizacja, integracja osób niepełnosprawnych, szacunek, akceptacja oraz poczucie wspólnoty – są bardzo bliskie wartościom naszej firmy– powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, sponsora głównego Olimpiad Specjalnych.
Ambasadorami Olimpiad Specjalnych są także m.in. Magdalena Różczka, Maja Włoszczowska, Cezary Pazura, Joanna Brodzik, Jakub Wesołowski, Łukasz Kubot, a funkcję prezesa stowarzyszenia pełni Anna Lewandowska.
Stacja Narciarska "Szwajcaria Bałtowska" 30 stycznia 2020 r. gościła zawodników Olimpiad Specjalnych na I Świętokrzyskim Makroregionalnym Mityngu Narciarstwa Alpejskiego Olimpiad Specjalnych. Miło, że z udziałem zawodników naszego Oddziału.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie na te zawody. Dobrze mieć taki ościenny Oddział Świętokrzyski.
Sześciu zawodników z Klubu Olimpiad Specjalnych „Halembianka” Ruda Śląska pod przewodnictwem ich trenera Bogusława Pakury, miało okazję sprawdzić swoje umiejętności na tle sportowców z trzech innych Oddziałów. Oprócz gospodarzy ze Świętokrzyskiego, w mityngu brali udział zawodnicy z Oddziałów Kujawsko – Pomorskiego, Wielkopolskiego – Konin, no i Nasi Rudzianie. Jak wypadli? Za kronikarską powinnością powiem krótko, wrócili z medalami. Co jednak ważniejsze, uśmiechnięci i bardzo zadowoleni. To był fajnie spędzony czas na stoku. Jak do tego dodamy, iż dzień wcześniej czekały na nich atrakcje
Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, to z pewnością wrócimy do Bałtowa. Oczywiście jak znów nas zaproszą.
Przygotował: Dariusz Wosz
Zimowy obóz naszego Oddziału Regionalnego tym razem był rekordowy jeśli chodzi o ilość uczestników. Od 8 do 18 grudnia szlifowaliśmy swoje narciarskie umiejętności oraz poprawialiśmy kondycję biegami na rakietach śnieżnych. Na koniec oczywiście zawody i losowanie zwycięzców grup, którzy będą nas reprezentować na X Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w marcu 2020 roku.
Obóz sportowy współfinansowany ze środków #ministerstwosportu nr umowy 2019/0091/0082/Sub.C/DS-SN/3/Msa #olimpiadyspecjalnepolska
W dniach od 01 do 04 lutego dwójka zawodników z naszego Oddziału Regionalnego Szymon Michalski i Jan Warduliński, zawodnicy klubu "Olimpijczyk" Chełmno wzięli udział w Special Olympics Sweden Invitational Games 2020 w Ostersund/Are w Szwecji. Wystartowali w konkurencjach narciarstwa alpejskiego - supergigancie, slalomie gigancie i slalomie. Zawody okazały się bardzo udane gdyż nasi reprezentanci zdobyli aż 5 medali - 2 złote, 2 srebrne i jeden brązowy. Oby tak wysoka forma utrzymała się do zimowych Igrzysk w marcu!
W dniu 30 stycznia 2020 roku w Szwajcarii Bałtowskiej odbył się I Świętokrzyski Makroregionalny Mityng Narciarstwa Zjazdowego Olimpiad Specjalnych zorganizowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska - Świętokrzyskie.
Po organizacji w Bałtowie dwóch mityngów o randze regionalnej, czyli tylko dla zawodników z województwa świętokrzyskiego przyszedł czas na zawody o wyższej randze. Do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego przyjechali zawodnicy z Oddziałów Kujawsko-Pomorskie, Śląskie Wielkopolskie-Konin.
Cel takiej imprezy to przede wszystkim popularyzacja narciarstwa zjazdowego jako dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozwijanie sprawności fizycznej i kształtowanie pozytywnych cech osobowości zawodników Olimpiad Specjalnych, ale również podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów w klubach jak i rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w województwie świętokrzyskim oraz integracja ze społeczeństwem lokalnym.
Oprócz aspektów sportowych przygotowaliśmy dla zawodników z innych Oddziałów kilka niespodzianek.Ze względu na odległość jaką mieli do pokonania, aby uczestniczyć w naszych zawodach, zaprosiliśmy te ekipy już dzień wcześniej. Mieli możliwość zapoznania się ze stokiem, ale i zapoznanie się z zimowymi atrakcjami w Bałtowie.
W Świętokrzyskim Makroregionalnym Mityngu Narciarstwa Zjazdowego Olimpiad Specjalnych mogli brać udział zawodnicy, którzy na co dzień trenują tę dyscyplinę w swoich klubach i w okresie zimowym odbyli minimum 10 godzin treningów. Niedopuszczalne jest, żeby na zawody przyjechali zawodnicy, bez wcześniejszego przygotowania. Trener zgłaszający zawodnika powinien mieć pewność, że nie naraża swojego podopiecznego na niepotrzebne ryzyko np. będzie to jego pierwszy kontakt z nartami w tym sezonie.
Oddział Regionalny Świętokrzyskie reprezentowali przedstawiciele z Klubów Olimpiad Specjalnych „MAAG” Kielce, „NIEPOKONANI” Sandomierz, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna, „STRZAŁA” Jędrzejów, „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski.
Podczas uroczystej ceremonii otwarcia nie zabrakło stałych elementów, czyli parady ekip, hymnu Olimpiad Specjalnych oraz wypowiedzenia formuły przysięgi olimpijskiej:
„Pragnę zwyciężyć,
Lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć,
Niech będę dzielny w swym wysiłku.”
Po odbytych preeliminacjach, w których zawodnicy zaprezentowali maksimum swoich możliwości zostały utworzone grupy finałowe podczas, których zawodnicy walczyli o medale.
Organizując takie zawody udało się namówić do współpracy Stację Narciarską "Szwajcaria Bałtowska" i cały Bałtowski Kompleks Turystyczny, bo bez ich dobrego serca nie udało by się zorganizować imprezy na takim poziomie.Szkoła Narciarska AMIGO-SKI, rozstawiła profesjonalnie tyczki na trasie slalomu. Opiekę medyczną pełniła Grupa Ratownictwa PCK – Ostrowiec Świętokrzyski
Zawody ponadregionalne dla osób niepełnosprawnych zorganizowane przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie został współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowa nr ZZB/0000545/BF/D
Bez wolontariuszy nie da się zorganizować takiej imprezy, jestem bardzo zadowolony, że podczas tych zawodów taką funkcję pełnili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "SZANSA" Ostrowiec Świętokrzyski i ich rodzice.Jak widać pracownicy naszej placówki, którzy są członkami Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA" nie siadają na laurach i organizują kolejne zawody o coraz większym zasięgu.
Oddział Regionalny Świętokrzyskie jest w trakcie kompletowania kadry na Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które już w marcu 2020 roku odbędą się w Zakopanem (narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe i biegi na rakietach śnieżnych) i w Bydgoszczy (łyżwiarstwo szybkie, hokej halowy, unihokej).
Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska poszukuje pracownika na stanowisko Obsługa Finansowa Projektów Publicznych.
Zapraszamy do składania aplikacji do dnia 24.02.2020 r.
Zapraszamy do kibicowania zawodnikom Igrzysk. Już 4 marca w Zakopanem, 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na trakietach śnieznych rozpocznie swoją ryzwalizację. A 17 marca w Bydgoszczy podziwiać będzie można hokeistów halowych, unihokeistów i łyżwiarzy szybkich.
Kibicujcie nam na żywo oraz na naszych socialmediach.
#GrajmyRazem ma moc.
Montaż: Michał Wasiura - Studio CONSORT 3D
Dnia 16 lutego 2020 r. pięciu kajakarzy Olimpiad Specjalnych z województwa pomorskiego i wielkopolskiego wzięło udział w Mistrzostwach Polski na Ergometrach Kajakowych w Poznaniu. Organizator Wielkopolski Związek Kajakowy zaprosił Olimpiady Specjalne dając możliwość prezentacji możliwości zawodników specjalnych podczas imprezy sportowej. Ponad 300 sportowców z 21 klubów z całego kraju dopingowało specjalnych kajakarzy. Grupa Olimpiad Specjalnych składała się z 3 zawodników z Malborka i 2 z Poznania. Zawodnicy z Poznania to Paweł Pietrzyński i Halina Andrzejak, która jest również członkiem Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych Polska. Hala i Paweł uprawiają kajakarstwo od ponad 25 lat, Malbork reprezentowali wychowankowie SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem trenujący w Klubie "Niebiescy". Po emocjonującym wyścigu na 200 m wszyscy sportowcy zostali nagrodzeni przez polskich olimpijczyków na czele z Izabelą Dylewską, Ryszardem Oborskim, Kajetanem Broniewskim i innymi. Cała publiczność zgotowała owację, gdy zawodnicy Olimpiad Specjalnych otrzymali gratulacje od medalistów Igrzysk Olimpijskich. Nasi sportowcy mogli przygotować się do zawodów dzięki przychylności klubu "Nogat " Malbork z prezesem Andrzejem Lewandowskim na czele.
Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować panu Ireneuszowi Pracharczykowi, prezesowi Wielkopolskiego Związku Kajakowego, za zaproszenie i głębokie zrozumienie ducha sportu i integracji.
Róża Banasik - Zarańska
W dniach 18-19 luty 2020 ekipa narciarzy alpejskich naszego oddziału rywalizowała o medale I Makroregionalnego Mityngu w Narciarstwie Zjazdowym Olimpiad Specjalnych w Poznaniu. Na trasie slalomowej MALTA SKI POZNAŃ wystartowali zawodnicy następujących Klubów Olimpiad Specjalnycn naszego oddziału: PROMYK Rybnik, GUMISIE Zabrze, HALEMBIANKA Ruda Śląska, KONICZYNKA Żory. Na uwagę zasługuje fakt, iż choć to już nie pierwsze zawody narciarskie naszych sportowców, to większość z nich po raz pierwszy miała okazję sprawdzić się w warunkach sztucznej nawierzchni stoku!!! DALI SOBIE ŚWIETNIE RADĘ o czym świadczą wywalczone medale i osiągnięte wyniki!!!
GRATULUJEMY ZAWODNIKOM ORAZ ICH TRENEROM!!!
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy organizatorom - Oddziałowi Wielkopolskie Poznań, za zaproszenie na te zawody!
WYNIKI NASZYCH SPORTOWCÓW:
Emilia Kozioł - III miejsce
Sandra Czaplok - IV miejsce
Marta Brzezina - III miejsce
Aleksandra Gawlik - II miejsce
Daria Roman - I miejsce
Kamil Kurzawa - I miejsce
Kacper Nidecki - II miejsce
Paweł Kwiotek - I miejsce
Sebastian Ślósarczyk - IV miejsce
Maciej Zygmuńczyk - II miejsce
Damian Morys - IV miejsce
Tomasz Strączyński - III miejsce
Przygotowała: Magdalena Kasprzak
Zapraszamy ekipy do zapoznania się z informatorem, w którym są wszystkie informacje dot. pobytu w Zakopanem na I części Ogólnopolskich ZImowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Bydgoszcz 2020.
Już za tydzień Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2020 Zakopane (4-7 marzec 2020). Zawodnicy OS Małopolskie wystartują w konkurencjach: narciarstwo alpejskie i biegi na rakietach śnieżnych. Reprezentacja liczy 7 zawodników; 4 alpejczyków i 3 biegaczy na rakietach.
Patrycja, Kuba, Antek, Klimek, Piotrek, Kacper i Andrzej, trzymamy za Was kciuki!!!
W Raciborzu 21 marca 2020 r. odbędzie się Bieg dla Naszej trenerki Bożki, która od wielu jest związana z Olimpiadami Specjalnymi, a w szczególności z Klubem Animusz działającym w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Bożka była trenerką lekkiej atletyki naszych zawodników, ponadto współorganizatorką wielu imprez sportowych na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim gdzie była odpowiedzialna za wolontariat.
Od 27 maja 2019 r. Bożena zmaga się z uszkodzeniem mózgu - encefalopatią niedotlenieniową. Niezbędna jest długotrwała i systematyczna rehabilitacja, która da pożądane rezultaty, czyli sprawność i powrót do normalnego życia.Niestety taka rehabilitacja jest bardzo kosztowna.
Szansą dla na pozyskanie środków na rehabilitację jest bieg charytatywny"Biegnę dla Bożeny. Wiosną budzi się nadzieja". Wierzymy, że dzięki dobrym sercom ludzi, Waszemu wsparciu, pomocy uda nam się zdobyć środki finansowe, które pomogą wrócić Bożce do samodzielności i cieszyć się postępami w rehabilitacji. Bieg odbędzie się dokładnie pierwszego dnia wiosny - 21 marca, o godzinie 13:00. Wpisowe: 20 zł (przekazane później na pomoc Pani Bożenie). Zapisywać można się online do dnia 20 marca, godziny 15:00 lub w dniu biegu, w biurze zawodów (ul. Zamkowa 4, Racibórz) do specjalnej puszki. Podczas zapisu można wtedy przekazać dowolną kwotę jednak nie mniejszą niż 20 zł. W dniu zawodów odbędzie się również zbiórka do puszek jako dodatkowe wsparcie dowolną już kwotą. Miejsce startu: Stadion Miejski, OSiR w Raciborzu. Warunek uczestnictwa - podpisanie zgody o zdolności do biegu. Dystans do pokonania: minimalny: 2,35km - jedna pętla, maksymalny: 11,75km - pięć pętli. Udział mogą wziąć też najmłodsi - dzieci do pokonania będą miały odległość 400metrów. Trasa przebiegać będzie bieżnią stadionu - ul. Zamkową (w lewo) - ul. Brzozową (w lewo) - koroną wałów przeciwpowodziowych - Alejkami Parku Zamkowego, meta: powrót na stadion. Odległość tę można pokonać biegiem, truchtem lub marszem nordic walking, którego propagowanie, również wpisane jest w dodatkowy cel biegu. Już teraz wiemy, że do tego biegu, przygotowuje się również sama Pani Bożena. Chce pokazać wszystkim swoją wolę walki i z balkonikiem ruszy na trasę biegu!
Wpisowe wynosi 20 zł. Zapisy i wpłaty odbywają się na stronie:
do 20 marca do godz. 15:00
lub w dniu biegu w biurze zawodów (ul. Zamkowa 4) do specjalnej puszki – dowolna kwota, jednak nie mniejsza niż 20 zł. Ponadto do puszek będą także zbierane dodatkowe środki w dniu zawodów.
SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO WSPARCIA!!!
Przygotowała: Katarzyna Świerczewska
Za nami konferencja prasowa, podczas której zaprosiliśmy na Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 w Marriott Warsaw Hotel Champions Sports Bar Restaurant, . Poza gospodarzami Igrzysk byli z nami: Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu Ministerstwo Sportu; Krzysztof Michałkiewicz, Prezes Zarządu PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; Radosław Kędzia, prezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich Huawei Enterprise; Zygmunt Chajzer, Marcelina Zawadzka Tomasz Wolny zawodnicy i trenerzy Olimpiady Specjalne Polska Mazowieckie oraz gospodarze Igrzysk: Agnieszka Szewczyk, Przewodnicząca KO Bydgoszcz i Joanna Styczeń-Lasocka, Przewodnicząca KO Zakopane. Byli z nami również przedstawiciele Sponsora Strategicznego TAURON Polska Energia, dyrektorzy ze Special Olympics Europe Eurasia Krzysztof Krukowski i Mirosław Krogulec oraz wielu przedstawicieli mediów, za co bardzo dziękujemy.
Cieszymy się, że Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny będą z nami w Zakopanem już 4 marca, a Zygmunt Chajzer 17 marca w Bydgoszczy. #GrajmyRazem ma moc zmieniania świata.
Zdjęcia: Fotograf Adam Nurkiewicz
Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w całym kraju odliczają już ostatnie dni do największej sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych Polska w tym roku! Już od 4 do 7 marca w Zakopanem rywalizować będzie 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Od 17 do 20 marca, 250 zawodników drużyn hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarzy szybkich zmierzy się w rywalizacji podczas drugiej części Igrzysk w Bydgoszczy.
Łącznie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych to blisko 480 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, których wspierać będzie łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy i wolontariuszy, organizatorów. Sportowcy będą rywalizowali na najlepszych dostępnych i profesjonalnych obiektach sportowych, takich jak trasy narciarskie COS Zakopane, czy bydgoskie sztuczne lodowisko „Torbyd”. Organizację Igrzysk wspierają Ministerstwo Sportu i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Wydarzenia takie, jak Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 pokazują nam wszystkim, że sport jest jeden. Każdy z zawodników Olimpiad Specjalnych wkłada maksimum wysiłku w przygotowania do zawodów, a na Igrzyska jedzie z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania swojego klubu i regionu. Jestem pełna podziwu dla ich wysiłku i determinacji, życzę im, by Igrzyska były dla nich czasem pełnym emocji sportowych, ale także doświadczeń pozasportowych – nawiązywania znajomości czy rozwijania własnych umiejętności społecznych” powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.
„Zawody i treningi Olimpiad Specjalnych w Polsce dają ich uczestnikom ogromną siłę rehabilitacyjną i integracyjną. Pozwalają osobom z niepełnosprawnością intelektualną trenować, rywalizować i brać udział w życiu społecznym. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska to blisko 500 sportowców Olimpiad Specjalnych, którzy już za kilka dni pokażą swoje umiejętności i którym wszyscy będziemy bardzo gorąco kibicować” - podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.
Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania sportowcom w trakcie Igrzysk i podkreślają, że wstęp na wszystkie areny zawodów jest dla kibiców bezpłatny.„Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska to wyjątkowi ludzie. Naprawdę warto zobaczyć ich w akcji! W czasie Igrzysk wzruszenia i sportowe emocje gwarantowane” powiedziała Marcelina Zawadzka, dziennikarka TVP, która wspólnie z Tomaszem Wolnym poprowadzi 4 marca w Zakopanem uroczystą Ceremonię Otwarcia Igrzysk.
Podczas Ceremonii Otwarcia na scenie wystąpi zespół Zakopower. Uroczystego otwarcia Igrzysk dokona Honorowy Patron Olimpiad Specjalnych Polska, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
„Celem Igrzysk i jednocześnie celem Olimpiad Specjalnych Polska jest pokazanie, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia pełnosprawności czy niepełnosprawności ma bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu – swoje umiejętności, zaangażowanie. Olimpiady Specjalne działają w Polsce od 35 lat i każdego dnia pokazujemy, że wszyscy możemy być dumni z naszych sportowców, czerpać z nich inspirację i wiele się od nich nauczyć. Dziękujemy też naszym partnerom i sponsorom, takim jak Ministerstwo Sportu, PFRON, Tauron Polska Energia, czy Huawei, dzięki którym Olimpiady Specjalne Polska mogą działać każdego dnia” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to pierwsza duża impreza sportowa, którą Olimpiady Specjalne Polska realizują wspólnie z nowym sponsorem głównym – Huawei Polska.
„Przekonała nas prawdziwa pasja, z jaką zawodnicy Olimpiad Specjalnych podchodzą do sportu. Ci sportowcy, by zdobyć medal muszą wykazać się niezwykłą konsekwencją i determinacją. Jednocześnie są niezwykle pozytywnymi, szczerymi ludźmi. W Polsce w Olimpiadach Specjalnych trenuje ponad 17 tysięcy sportowców. Ta liczba robi wrażenie i cieszymy się, że możemy przyczynić się do dalszego rozwoju tego ruchu w Polsce” powiedział Radosław Kędzia, prezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich.
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to najwyższy poziom zawodów w Polsce. Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.
Fotografie: Adam Nurkiewicz
***
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.
Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.
Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia, a Sponsorem Głównym – Huawei.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Już dzisiaj w samym centrum Zakopanego rozpocznie się największe święto polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w dyscyplinach zimowych! Od 4 do 7 marca w Zakopanem i od 17 do 20 marca w Bydgoszczy trwać będą Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Bydgoszcz 2020! W stolicy polskich Tatr rywalizować będzie 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Z kolei w Bydgoszczy w rywalizacji o medale Igrzysk zmierzy się 250 zawodników drużyn hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarzy szybkich.
Łącznie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Bydgoszcz 2020 to blisko 480 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, których wspierać będzie łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy i wolontariuszy, organizatorów. Sportowcy będą rywalizowali na najlepszych dostępnych i profesjonalnych obiektach sportowych, takich jak trasy narciarskie COS Zakopane, czy bydgoskie sztuczne lodowisko „Torbyd”.
Igrzyska w Zakopanem rozpoczynają się niezwykłą Ceremonią Otwarcia na Placu Niepodległości w Zakopanem. Podczas uroczystości zapłonie Ogień Nadziei, a oficjalnego rozpoczęcia Igrzysk dokona Honorowy patron Olimpiad Specjalnych Polska oraz Igrzysk, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser - Duda.
„Ceremonia Otwarcia pierwszej części Igrzysk połączy ludzi świata muzyki, kultury, kibiców oraz przede wszystkim wspaniałych zawodników Olimpiad Specjalnych! Hasło #GrajmyRazem pokaże swoją moc. Każdy z naszych sportowców jest przykładem determinacji i wytrwałości w dążeniu do sukcesu w sporcie i poza nim. Na arenach Igrzysk wszyscy zobaczymy, jak sport pomaga im spełniać marzenia i pozwala stawać się coraz lepszym. W Zakopanem oraz w Bydgoszczy czekają nas wyjątkowe emocje!” podkreśliła Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.
Ceremonię Otwarcia poprowadzi znany z ekranów TVP duet Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny, którzy jako Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska promują ideę akceptacji i tolerancji.
„Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska to wyjątkowi ludzie. Naprawdę warto zobaczyć ich w akcji! W czasie Igrzysk wzruszenia i sportowe emocje gwarantowane. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy być z zawodnikami podczas tych niezwykłych Igrzysk” powiedziała Marcelina Zawadzka.
„To dla mnie ogromny zaszczyt i radość, że mogę być częścią moim zdaniem najwspanialszej imprezy sportowej świata! To zawodnicy o najszczerszych emocjach, którzy mogą być dla nas wzorem nie tylko na arenie sportowej, ale pokazują nam też, jacy powinniśmy być względem siebie. Ceremonia Otwarcia będzie wielkim świętem nas wszystkich! Sportowców, trenerów, kibiców, osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych, którzy wspólnie pokażą podczas Igrzysk, że każdy człowiek może cieszyć się sportem, czerpać radość i satysfakcję z reprezentowania swojego regionu, klubu i jednocześnie dawać tę radość kibicom” podkreślił Tomasz Wolny.
Główną muzyczną gwiazdą wieczoru będzie zespół Zakopowerłączący góralską tradycję z nowoczesną muzyką rozrywkową i klubową, zdobywca najważniejszych polskich nagród muzycznych, w tym 4 Fryderyków i 2 Superjedynek. Muzycy zaprezentują zgromadzonej publiczności swoje największe przeboje, dzięki którym od kilkunastu lat zapełniają sale koncertowe w całej Polsce i wielu miejscach na świecie.
„Cieszymy się, że weźmiemy udział w tej niezwykłej imprezie i zagramy dla zawodników Igrzysk w Zakopanem! Warto wspierać osoby z niepełnosprawnością intelektualną i warto kibicować Olimpiadom Specjalnym!” powiedział Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower.
Organizacja Igrzysk jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Wydarzenia takie, jak Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 pokazują nam wszystkim, że sport jest jeden. Każdy z zawodników Olimpiad Specjalnych wkłada maksimum wysiłku w przygotowania do zawodów, a na Igrzyska jedzie z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania swojego klubu i regionu. Jestem pełna podziwu dla ich wysiłku i determinacji, życzę im, by Igrzyska były dla nich czasem pełnym emocji sportowych, ale także doświadczeń pozasportowych – nawiązywania znajomości czy rozwijania własnych umiejętności społecznych” powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.
„Zawody i treningi Olimpiad Specjalnych w Polsce dają ich uczestnikom ogromną siłę rehabilitacyjną i integracyjną. Pozwalają osobom z niepełnosprawnością intelektualną trenować, rywalizować i brać udział w życiu społecznym. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska to blisko 500 sportowców Olimpiad Specjalnych, którzy już za kilka dni pokażą swoje umiejętności i którym wszyscy będziemy bardzo gorąco kibicować” - podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, Prezes Zarządu PFRON.
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to pierwsza duża impreza sportowa, którą Olimpiady Specjalne Polska realizują wspólnie z nowym sponsorem głównym – Huawei Polska.
„Cieszymy się, że Huawei może mieć swój wkład w rozwój wielkiej rodziny Olimpiad Specjalnych w Polsce, których przesłanie – uczciwa rywalizacja, integracja osób niepełnosprawnych, szacunek, akceptacja oraz poczucie wspólnoty – są bardzo bliskie wartościom naszej firmy” powiedział Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei Polska.
Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania sportowcom w trakcie Igrzysk i podkreślają, że wstęp na wszystkie areny zawodów jest dla kibiców bezpłatny.
„Zapraszamy do kibicowania zawodnikom Igrzysk! Nasi sportowcy każdego dnia pokazują, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia pełnosprawności czy niepełnosprawności ma bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu – swoje umiejętności, zaangażowanie. Olimpiady Specjalne działają w Polsce od 35 lat i każdego dnia udowadniamy, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną to ważna i równoprawna część naszego społeczeństwa. Dziękujemy też naszym partnerom i sponsorom, takim jak Ministerstwo Sportu, PFRON, Tauron Polska Energia, czy Huawei, dzięki którym Olimpiady Specjalne Polska mogą działać każdego dnia” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
„Cieszę się, że po raz kolejny wybrali Państwo Zakopane na współgospodarza Igrzysk. Wierzę, że czas tu spędzony upłynie na rywalizacji w duchu fair play i radosnych spotkaniach sprzyjających nawiązywaniu nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Wszak w Zakopanem czekają na Was gorące serca organizatorów i mieszkańców, którzy dokładają wszelkich starań, byście czuli się u nas jak w domu” powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to najwyższy poziom zawodów w Polsce. Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.
Fot. Adam Nurkiewicz
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020 oficjalnie otwarte w Zakopanem! Podczas wspaniałej Ceremonii Otwarcia, pełnej wzruszeń i sportowych emocji, największa sportowa impreza Olimpiad Specjalnych Polska w tym roku została oficjalnie otwarta! Na Placu Niepodległości w Zakopanem w oficjalnej paradzie ekip wzięli udział sportowcy z 15 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych, trenerzy, wolontariusze, sędziowie, lekarze i organizatorzy. Ceremonię poprowadzili znani dziennikarze TVP, Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny.
Wszyscy - w tym Patron Honorowy Olimpad Specjalnych Polska, Małżonka Prezydenta RP pani Agata Kornhauser-Duda - znakomicie bawili się podczas uroczystości, w tym podczas wieńczącego ją koncertu zespołu Zakopower!
Wcześniej, przed Ceremonią w Urzędzie Miasta Zakopane odbyła się oficjalna konferencja prasowa, podczas której wspólnie burmistrz Zakopanego i przedstawiciele Olimpiad Specjalnych Polska przedstawili, co czeka nas w kolejnych dniach.
fot. Adam Nurkiewicz
Zakończyliśmy pierwszy dzień rywalizacji sportowej podczas Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020 w Zakopanem!
Przy wspaniałej pogodzie i w znakomitej atmosferze toczyły się dzisiaj zawody na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem i na Stacji Narciarskiej Suche. Podczas preeliminacji swoje umiejętności pokazywali zawodnicy wszystkich trzech dyscyplin, rozgrywanych podczas pierwszej części Igrzysk, trwającej w Zakopanem: narciarstwa biegowego, biegów na rakietach śnieżnych i narciarstwa zjazdowego. Zawodnikom podczas zmagań kibicowali między innymi przedstawiciele Sponsora Głównego - Huawei Polska oraz Ambasadorka Olimpiad Specjalnych Polska, znakomita polska himalaistka, Kinga Baranowska.
Fot. Adam Nurkiewicz
Za nami wspaniały dzień na Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Zakopanem! Rozpoczęliśmy dzień wizytą redakcji Pytania na Śniadanie TVP, która na żywo relacjonowała wydarzenia Igrzysk w Suchem, gdzie rywalizowali narciarze alpejscy. Nasi alpejczycy stanęli na wysokości zadania i już od południa mogliśmy rozpocząć wspaniałe i wzruszające dekoracje medalowe. Zacięta rywalizacja trwała w tym czasie również na obiektach COS Zakopane, gdzie rywalizowali narciarze biegowi i biegacze na rakietach śnieżnych. Wspaniali zawodnicy i zawodniczki dawali z siebie wszystko, by wywalczyć upragnione medale! Kolejne starty przeplataliśmy dekoracjami medalowymi, podczas których uhonorowani zostali uczestnicy poszczególnych konkurencji biegowych.
Zapraszamy do obejrzenia dzisiejszej galerii zdjęć z Igrzysk - fotografie autorstwa niezastąpionego Adama Nurkiewicza.