Quantcast
Channel: Olimpiady Specjalne Polska
Viewing all 2622 articles
Browse latest View live

Wesołych Świąt!


RyBoTuDI 2015

$
0
0
    W sobotę 12.12. o godz. 11.00 na torach klubu PINK Bowling&Club ( w C.H. Plaza w Rybniku ) odbył się ostatni w tym roku turniej bowlingowy zorganizowany przez rybnicki Klub Olimpiad Specjalnych „Promyk” i sekcję bowlingową przy Fundacji EDF Polskaw ramach wolontariatu pracowniczego finansowanego przez EDF Polska S.A.
 
    Tak jak i ubiegłoroczna pierwsza edycja Rybnickiego Bowlingowego Turnieju Drużyn Integracyjnych (RyBoTuDI) i w tym roku zawody  zostały rozegrane w formie turnieju drużynowego. Z tą jednak różnicą, że w tym roku do wspólnej zabawy prócz zawodników Olimpiad Specjalnych i zawodników sekcji bowlingowej zaproszono rybnickich artystów estradowych i kabaretowych. 

Na starcie pojawili się: 
•         Janusz Rzymanek ( właściciel firmy „Wideo ART”, fotograf,  reżyser, filmowiec)
•         Zespół „Chwila Nieuwagi” w składzie: Dominika Kierpec i Rafał Kierpec
•         Kabaret „44-200” w składzie: Rafał Gorzelany i Łukasz Zaczek
•         Kabaret „NOC” w składzie: Mateusz i Szymon Pniak oraz Wojciech Kucjas
 
   Tradycyjnie już kapitanami 4-ech drużyn zostali zawodnicy „Promyka” którzy w tym roku mogli się pochwalić najlepszymi wynikami w bieżącym roku oraz najczęściej brali udział w cowtorkowych treningach , są to: Michał Jasiurkowski, Agata Ogorzałek, Czesław Swoboda i Małgorzata Wróbel. Agata, Czesław, Małgosia i Michał przed zawodami rozlosowali do swoich drużyn pozostałych zawodników OS „Promyk” oraz po 2 zaproszonych gości dzięki czemu mieliśmy 2 drużyny po 6-ciu i 2 drużyny po 7-miu zawodników.
  Turniej zgodnie z kanonem Olimpiad Specjalnych rozpoczął się przywitaniem zaproszonych gości i zawodników. Następnie przedstawiono sędziów na co dzień zawodników sekcji bowlingowej przy Fundacji EDF Polska pod przewodnictwem p. Mariusza Watoły – kierownika w/w sekcji. W trakcie hymnu Olimpiad Specjalnych, Poczet Flagowy złożony z głównego sędziego zawodów i kapitanów drużyn, dokonał uroczystego wprowadzenia i podniesienia na maszt flagi Olimpiad Specjalnych. W imieniu wszystkich zawodników biorących udział w turnieju Przysięgę Olimpijską złożył Szymon Pniak z kabaretu „NOC” a pozostali zawodnicy powtórzyli słowa przysięgi : „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Chwilę po tym, uroczystego otwarcia turnieju dokonał Mariusz Watoła pomysłodawca i inicjator turnieju.
    Kapitanowie poprowadzili swoje drużyny na przypisane tory i po krótkiej rozgrzewce rozpoczęła się walka o punkty. Każdy z zawodników rozegrał 2 pełne gry a suma punktów zdobytych przez zawodników całej drużyny decydowała o miejscu na podium. Do wyniku końcowego w drużynach 7-mio osobowych liczone były tylko 6 najlepszych wyników wynik najgorszego zawodnika w tych drużynach był pomijany w punktacji drużynowej. W tym miejscu wypada wspomnieć, że w obu tych liczniejszych drużynach odrzucone  zostały wyniki zaproszonych gości co może świadczyć tylko o tym, że program wolontariatu pracowniczego finansowanego przez EDF Polaska S.A. przynosi wymierny efekt dla zawodników klubu OS „Promyk”. Po prawie 2 godzinach zmagań (w czasie których jedna grupa ze względu na awarię toru musiała dokończyć rozgrywki na innym torze) wszyscy zawodnicy dokończyli swoje rozgrywki i do pracy przystąpili sędziowie, którzy potrzebowali kilku chwil na podliczenie wyników i ustalenie zwycięskiej drużyny.
 
Po podliczeniu wyników przez sędziów ogłoszono wyniki turnieju. 
Pierwsze miejsce zajęła drużyna pod wodzą Michała Jasiurkowskiego z końcowym wynikiem 1478pkt. Duży wkład w to zwycięstwo miał sam kapitan, który w drugiej grze ustanowił swój rekord życiowy z wynikiem 245pkt. 
Drugie miejsce zajęła drużyna Agaty Ogorzałek z wynikiem 1283pkt.
Trzecie miejsce zajęła drużyna Czesława Swobody z wynikiem 1139pkt.
Czwarte miejsce zajęła drużyna Małgorzaty Wróbel z wynikiem 1120pkt.
 
Po odczytaniu wyników i wręczeniu medali wszyscy zawodnicy dostali pamiątkowe prezenty ufundowane przez EDF Polska S.A. Po dekoracji nastąpiła ceremonia zamknięcia. W kilku słowach podsumowano całą imprezę i podziękowano zawodnikom, sędziom z sekcji bowlingowej przy Fundacji EDF Polska oraz zaproszonym gościom za udział w turnieju. Odegrano Hymn Olimpiad Specjalnych w trakcie którego poczet flagowy opuścił flagę i wyprowadził ją z miejsca rozgrywek. Oficjalnego zamknięcia Mitingu dokonała pani Anetta Gawrysiak Wiceprezes do Spraw Finansów Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska- Śląskie oraz Mariusz Watoła kierownik rybnickiej sekcji bowlingowej. Po oficjalnym zamknięciu turnieju zawodnicy i goście zajęli się rozmową i komentowaniem swoich zmagań. Najciekawsze stwierdzenie tego dnia padło z ust pani Dominiki Kierpiec z zespołu „Chwila Nieuwagi” dla której zagranie w II RyBoTuDI było pierwszą okazją do poznania bowlingu. Po rozgrywkach pani Dominika będąc pod wrażeniem  wyników zawodników „Promyka” i  komentując swój wynik powiedziała tylko tyle: „Wystarczy chwila nieuwagi i kula ląduje w rynnie”
   Drugi RyBoTuDI - Rybnicki Bowlingowy Turniej Drużyn Integracyjnych zakończył się sukcesem, zarówno sportowym jak i społecznym, i mam nadzieję, że nasza impreza na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń KOS „Promyk” jak i do kalendarza sportowego naszego miasta.

   "Wypada mi jedynie podziękować: zaproszonym gościom za tak liczny udział w naszej imprezie, menadżerom i pracownikom klubu „PINK Bowling&Club” w Rybniku za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia, kolegom z Sekcji Bowlingowej za sędziowanie i wszelką pomoc w trakcie trwania zawodów oraz osobom związanym z rybnickim oddziałem Olimpiad Specjalnych za organizację i przygotowanie tego niesamowitego wydarzenia."
 
Mariusz Watoła, Kierownik Seckcji Bowlingowej przy Funfdacji EDF Polska 

Polecamy FOTOGALERIĘ z turnieju, autorstwa pana Janusza Rzymanka

 

 

RAZEM wchodzimy w Nowy Rok!

$
0
0

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, otwarte serca i umysły, aktywność i uśmiechy w ostatnim roku. Życzymy nam wszystkim zdrowia, energii, pasji i zapomnienia się w sporcie!Już zapraszamy na areny sportowe w 2016r. 

Zajęcia sportowe w Świętokrzyskim

$
0
0

Zgodnie z umową z Ministerstwem Sportu i Turystyki nr 2015/0064/0082/SubC/DS-SN/1/MR w terminie od 2 stycznia do 21 grudnia 2015 roku odbywały się zajęcia sportowe dla zawodników Olimpiad Specjalnych - Polska Oddział Regionalny - Świętokrzyskie.

Zajęcia prowadzone były przez 18 trenerów i instruktorów sportu, przy organizacji zajęć pomagało 8 osób obsługi technicznej i 10 wolontariuszy. Treningi zorganizowane były w następujących dyscyplinach sportu: narciarstwo zjazdowe, piłka nożna, koszykówka, bocce, bowling, pływanie, badminton, lekka atletyka, łyżwiarstwo, wrotkarstwo, judo, tenis stołowy, gimnastyka, MATP. Swoim zasięgiem objęły 180 zawodników z 12 Klubów Olimpiad Specjalnych z terenu całego województwa.

Wielkopolskie-Konin w Zakopanem

$
0
0

W dniach 7 -17 grudnia grupa sportowców z naszego Oddziału Regionalnego przebywała wraz z kadrą trenerską na obozie sportowym w Zakopanem, w Ośrodku Rehabilitacyjno-Szkoleniowym „Maria”. 
36. zawodników z siedmiu Klubów Olimpiad Specjalnych,  działających przy: SOSW Borzęciczki,  SOSW Kalisz, SOSW Koło, SOSW Konin, SOSW Rychwał, ZPEW Turek i WTZ Turek, miało świetną okazję razem trenować i aktywnie odpoczywać w korzystnych
i urokliwych warunkach klimatycznych.
Głównym celem wyjazdu była nauka i doskonalenie techniki jazdy na nartach oraz chodzenia na rakietach śnieżnych. Zajęcia prowadzone były na stokach Nosala w Zakopanem i Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej. Podsumowaniem pracy treningowej był mityng w narciarstwie zjazdowym i biegi na rakietach śnieżnych, rozgrywane w grupach sprawnościowych.
Sportowcy korzystali również z ciepłych wód termalnych w Białce, Bukowinie Tatrzańskiej
i Aqua Parku w Zakopanem oraz uczestniczyli na kręgielni w zajęciach z bowlingu.
Zawodnicy Olimpiad Specjalnych, oprócz sportowych emocji poznawali osobliwości i tradycję rejonu Podhala i Zakopanego. Wspólne, obozowe dni były okazją do dobrej zabawy i lepszego poznania się. 
Niecodziennymi wydarzeniami dla naszych młodych sportowców była możliwość obserwowania treningu polskiej ekipy skoczków narciarskich, który odbywał się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem oraz spotkanie z Mateuszem Kuligiem, którego pasją jest skialpinizm, czyli połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim. Mateusz, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, wręczył zawodnikom Olimpiad Specjalnych wywalczone w mityngu medale i pomógł w przeprowadzeniu losowania reprezentacji naszego Oddziału na Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które już niedługo w Zakopanem.
Obóz sportowy był współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki zgodnie z umową nr 2015/0036/0082/SubC/DS-SN/3/MR oraz 2015/0086/0082/SubC/DS-SN/3/MR.

Reprezentanci Olimpiad Specjalnych Polska rozpoczynają rywalizację w Austrii

$
0
0

Już za kilka dni, 10 stycznia, sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z całego świata rozpoczną rywalizację w sportach zimowych w Austrii. Ruszają Pre-Igrzyska, czyli  próba generalna przed Światowymi Igrzyskami Zimowymi Austria 2017 roku, która pozwoli sportowcom poczuć atmosferę zbliżających się Igrzysk. Ponad 1100 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, w tym 6 zawodników z Polski, rozegra zawody na obiektach w Grazu, Schladming-Rohrmoos i Ramsau, które za niewiele ponad 12 miesięcy staną się arenami zmagań podczas Światowych Igrzysk.
 
Polską reprezentację Olimpiad Specjalnych na zawody w Austrii tworzy szóstka sportowców z województwa świętokrzyskiego: Rafał Mróz, Ernest Jasik, Justyna Salwa z Klubu Olimpiad Specjalnych "Tornado" Skarżysko-Kamienna, Paweł Dunal, Marcin Dunal z Klubu OS "Szansa" Ostrowiec Świętokrzyski oraz Szczepan Witek z Klubu OS "Grom" Busko-Zdrój.
 
Polscy zawodnicy będą rywalizować w łyżwiarstwie szybkim na torze Eishalle Liebenau w Grazu. Oprócz rywalizacji sportowej nasi zawodnicy, w ramach tzw. programu miast goszczących, poznają też zwyczaje i kulturę Austrii, spotkają przedstawicieli miejscowych władz i mieszkańców regionu.
„Trzymamy kciuki za naszych łyżwiarzy w Austrii, jestem przekonana, że wrócą do kraju z medalami na szyjach i z nową energią będą walczyć o udział w przyszłorocznych Igrzyskach Światowych” podkreśla Joanna Styczeń Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
W Pre-Igrzyskach, oprócz Austriaków i Polaków, udział wezmą reprezentanci dyscyplin zimowych z 20 krajów świata, w tym z tak egzotycznych dla sportów zimowych miejsc, jak Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Jordania.
Pre-Igrzyska rozpocznie uroczysta Ceremonia Otwarcia w Schladming z udziałem osobistości świata sportu, mediów i polityki. Uroczystość uświetni wielu austriackich i światowych artystów, m.in. wokalistka Rose May Alaba, siostra piłkarza Bayernu Monachium, Davida Alaby.
„Jestem niezwykle dumny mogąc powitać wszystkich przybywających do Austrii na Special Olympics Pre-Games 2016. Sport jednoczy ludzi, kraje i kultury i w wyjątkowy sposób pozwala zjednoczyć się sportowcom oraz kibicom. Sport wzmacnia też poczucie własnej wartości. To siła, która rodzi się nie ze zwycięstwa, ale ze stawiania czoła przeciwnościom. Jak powiedział kiedyś Arnold Schwarzenegger, Honorowy Prezes Olimpiad Specjalnych Austria: jeśli przechodzisz przez trudności i się im nie poddajesz, masz siłę – jest ona w tobie” powiedział Jürgen Winter, burmistrz Schladming, jednego z miast-gospodarzy Igrzysk.

Dla Polskich zawodników próba generalna to pierwsza możliwość spotkania się z arenami najbliższych Światowych Igrzysk. Jednak najważniejszym krokiem w rywalizacji o udział w przyszłorocznych Światowych Igrzyskach w Austrii, będą Zimowe Igrzyska Ogólnopolskie, które już w marcu 2016 r. odbędą się w Zakopanem i Białymstoku.

Pre-Igrzyska w Austrii potrwa od 10 do 15 stycznia 2016 r.

Zajęcia sportowe realizowane we współpracy z MSiT w Oddziale Wielkopolskie-Konin w 2015 roku

$
0
0

W terminie od 2 stycznia do 21 grudnia 2015 w naszym Oddziale realizowane były zajęcia sportowe współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki  zgodnie z umową nr 2015/0064/0082/SubC/DS-SN/1/MR.

W ramach realizacji projektu zostało łącznie, zrealizowanych 544 godziny zajęć sportowych w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, bowling, badminton, pływanie i tenis stołowy. Uczestniczyło w nich 112 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami. Zadanie obsługiwało 13 osób prowadzących zajęcia, 5 osób obsługi technicznej 2 wolontariuszy, którzy wspierali uczestników poprzez wparcie indywidualne w czasie wykonywania zadań ruchowych oraz pomoc w korzystaniu ze sprzętu i urządzeń na pływalni czy kręgielni.

W 2015 roku zajęcia odbywały się następujących Klubach Olimpiad Specjalnych działających przy:

  • Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Koninie
  • Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Borzęciczkach
  • Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rychwale
  • Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczym w Turku
  • Warsztatach Terapii Zajęciowej w Koninie
  • Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kaliszu

 Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników,  czego potwierdzeniem była wysoka frekwencja oraz podziękowania dla prowadzących zajęcia.Wskazana jest dalsza kontynuacja projektu.
 

Pre-Igrzyska, Austria 2016 - sukcesy Polaków!

$
0
0

Wieści z Pre-Igrzysk 2016, Austria są bardzo dobre! Nasi łyżwiarze dzielnie rywalizują:

111m - Szczepan Witek - srebrny medal
222m - Rafał Mróz - złoty medal
222m - Szczepan Witek - złoty medal
222m - Marcin Dunal - srebrny medal
333m - Paweł Dunal - brązowy medal
333m - Marcin Dunal - złoty medal
333m - Rafał Mróz - złoty medal
500m - Justyna Salwa - srebrny medal
500m - Paweł Dunal - złoty medal
Gratulujemy! Jesteście wspaniali! Dziękujemy!

Oficjalne wyniki Reprezentacji Polski

$
0
0

Wieści z Pre-Igrzysk 2016, Austria są bardzo dobre!

Nasi łyżwiarze dzielnie rywalizowali
111m - Szczepan Witek - srebrny medal
222m - Rafał Mróz - złoty medal
222m - Szczepan Witek - złoty medal
222m - Marcin Dunal - srebrny medal
333m - Paweł Dunal - brązowy medal
333m - Marcin Dunal - złoty medal
333m - Rafał Mróz - złoty medal
500m - Justyna Salwa - srebrny medal
500m - Paweł Dunal - złoty medal
Gratulujemy! Jesteście wspaniali! Dziękujemy!

1% serca = 100%sportu

$
0
0

Jeszcze nigdy wspieranie innych nie było tak proste! Zachęcamy Państwa do wsparcia działalności naszego Stowarzyszenia poprzez wpisanie nazwy Olimpiady Specjalne Polska oraz numeru KRS 0000190280 do zeznania rocznego PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38. Kwotę wynikającą z zeznania podatkowego prześle na konto naszej organizacji Urząd Skarbowy. 

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Olimpiad Specjalnych?
• wpisz numer KRS 0000190280 w pozycji „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz OPP” formularza rozliczeniowego PIT;
• wpisz nazwę Olimpiady Specjalne Polska – Biuro Narodowe lub nazwę Oddziału Regionalnego w pozycji „Informacje uzupełniające” w rubryce „Cel szczegółowy 1%”

Dziękujemy, że jesteś z nami! 

Pliki do pobrania: 

Biegówki i rakiety śnieżne Wisła 2016

$
0
0
     Narciarstwo biegowe oraz bieg na rakietach śnieżnych to zimowe dyscypliny, które królowały dnia 15 stycznia 2016r. W wiślańskim ośrodku JONIDŁO, w którym gościliśmy po raz pierwszy, rozegrany został X Śląski Mityng w Narciarstwie Biegowym Olimpiad Specjalnych oraz III Śląski Mityng w Biegu na Rakietach  Śnieżnych.
     Zawody rozpoczęły biegi preelimicacyjne w narciarstwie biegowym oraz w biegu na rakietach śnieżnych, które wyłoniły finałowe grupy sprawnościowe. Główną część zawodów poprzedziła Ceremonia Otwarcia, a w jej ramach podniesienie flagi i wysłuchanie hymnu Olimpiad Specjalnych oraz złożenie przysięgi przez wszystkich startujących. Uroczystego otwarcia mityngów dokonał pan Zbigniew Wuber, członek  zarządu Polskiego Związku Narciarskiego.
     Starty finałowe przebiegły w niezwykle emocjonującej, gorącej atmosferze, w czym pomogła niezwykle sprzyjająca tego dnia aura. Zarówno "rakieciarze", jak i biegacze, dali z siebie wszystko i jak zwykle byli dzielni w swym wysiłku.
     Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwała wiceprezes ds. sportu Oddziału Regionalnego Śląskie pani Sylwia Olesińska - Myśliwiec przy wsparciu wolontariuszy AWF w Katowicach oraz sędzia główny pan Jacek Suszka. Organizację zawodów regionalnych wsparł Specjalny Zespól Szkolno - Przedszkolny w Rybniku oraz Ośrodek Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej. Opiekę medyczna z kolei, zapewniła firma REDMED.
 
Zawody odbyły się dzięki wsparciu finansowemu EDF Polska S.A. Oddział Rybnik
.

 

Przygotowała: Magdalena Kasprzak
 

Już jest Jeżyk nr 71!

$
0
0

Zapraszamy do czytania kolejnego, a zarazem ostatniego w  tym roku Biuletynu 'Jeżyk' nr 71. ‘Jeżyk’ powstaje dzięki dofinansowaniu Ministerstwa SPortu i Turystyki. Miłej lektury!

Pliki do pobrania: 

Reprezentanci Olimpiad Specjalnych Polska rozpoczynają rywalizację w Austrii

$
0
0

Już za kilka dni, 10 stycznia, sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z całego świata rozpoczną rywalizację w sportach zimowych w Austrii. Ruszają Pre-Igrzyska, czyli  próba generalna przed Światowymi Igrzyskami Zimowymi Austria 2017 roku, która pozwoli sportowcom poczuć atmosferę zbliżających się Igrzysk. Ponad 1100 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, w tym 6 zawodników z Polski, rozegra zawody na obiektach w Grazu, Schladming-Rohrmoos i Ramsau, które za niewiele ponad 12 miesięcy staną się arenami zmagań podczas Światowych Igrzysk.

 
Polską reprezentację Olimpiad Specjalnych na zawody w Austrii tworzy szóstka sportowców z województwa świętokrzyskiego: Rafał Mróz, Ernest Jasik, Justyna Salwa z Klubu Olimpiad Specjalnych "Tornado" Skarżysko-Kamienna, Paweł Dunal, Marcin Dunal z Klubu OS "Szansa" Ostrowiec Świętokrzyski oraz Szczepan Witek z Klubu OS "Grom" Busko-Zdrój.
 
Polscy zawodnicy będą rywalizować w łyżwiarstwie szybkim na torze Eishalle Liebenau w Grazu. Oprócz rywalizacji sportowej nasi zawodnicy, w ramach tzw. programu miast goszczących, poznają też zwyczaje i kulturę Austrii, spotkają przedstawicieli miejscowych władz i mieszkańców regionu.
„Trzymamy kciuki za naszych łyżwiarzy w Austrii, jestem przekonana, że wrócą do kraju z medalami na szyjach i z nową energią będą walczyć o udział w przyszłorocznych Igrzyskach Światowych” podkreśla Joanna Styczeń Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
W Pre-Igrzyskach, oprócz Austriaków i Polaków, udział wezmą reprezentanci dyscyplin zimowych z 20 krajów świata, w tym z tak egzotycznych dla sportów zimowych miejsc, jak Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Jordania.
Pre-Igrzyska rozpocznie uroczysta Ceremonia Otwarcia w Schladming z udziałem osobistości świata sportu, mediów i polityki. Uroczystość uświetni wielu austriackich i światowych artystów, m.in. wokalistka Rose May Alaba, siostra piłkarza Bayernu Monachium, Davida Alaby.
„Jestem niezwykle dumny mogąc powitać wszystkich przybywających do Austrii na Special Olympics Pre-Games 2016. Sport jednoczy ludzi, kraje i kultury i w wyjątkowy sposób pozwala zjednoczyć się sportowcom oraz kibicom. Sport wzmacnia też poczucie własnej wartości. To siła, która rodzi się nie ze zwycięstwa, ale ze stawiania czoła przeciwnościom. Jak powiedział kiedyś Arnold Schwarzenegger, Honorowy Prezes Olimpiad Specjalnych Austria: jeśli przechodzisz przez trudności i się im nie poddajesz, masz siłę – jest ona w tobie” powiedział Jürgen Winter, burmistrz Schladming, jednego z miast-gospodarzy Igrzysk.

Dla Polskich zawodników próba generalna to pierwsza możliwość spotkania się z arenami najbliższych Światowych Igrzysk. Jednak najważniejszym krokiem w rywalizacji o udział w przyszłorocznych Światowych Igrzyskach w Austrii, będą Zimowe Igrzyska Ogólnopolskie, które już w marcu 2016 r. odbędą się w Zakopanem i Białymstoku.

Pre-Igrzyska w Austrii potrwa od 10 do 15 stycznia 2016 r.

Szczęśliwy Olsztyn dla wielkopolskich koszykarzy:-)

$
0
0

Bardzo udany za sprawą drużyny zunifikowanej reprezentującej Oddział Regionalny O.S. Wielkopolskie-Poznań, która zdobyła złoty medal podczas IX Ogólnopolskiego Turnieju Koszykówki w Olsztynie. Zawody odbywały się w dniach 26-29 listopada 2015 roku i miały na celu popularyzację koszykówki, jako gry zespołowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Olimpiadach Specjalnych, a także stworzyły możliwość gry i sprawdzenia możliwości zawodników z różnych regionów kraju. Wśród 160 zawodników występujących w 20 drużynach z całej Polski, znaleźli się koszykarze Klubu Olimpiad Specjalnych PIECEWO Jastrowie, trenujący w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Polskich Olimpijczyków w Jastrowiu. W drużynie zunifikowanej, która w swoim składzie łączy równe liczby zawodników Olimpiad Specjalnych z zawodnikami w normie intelektualnej (nazywanych partnerami) wystąpili: Wojciech Gajcy, Tomasz Dorsz, Kamil Polaschke, Mateusz Majchrzak, Kacper Pawłowski, Błażej Jarosiewicz, Łukasz Ostrowski i Oskar Pawłowski. Koszykarze zunifikowani najpierw wygrali z drużyną z Lublina 46:6, następnie pokonali reprezentację Olsztyna 30:6, by w finale po zaciętym meczu wygrać 33:30 z reprezentacją Opola. Koszykarze grający ze sobą od 10 lat sprawili swojemu trenerowi Dariuszowi Chilickiemu wielką niespodziankę i ogromną radość. Był to drugi złoty medal jastrowskich koszykarzy po dwunastoletniej przerwie. Poprzedni złoty medal drużyna zunifikowana zdobyła w 2003 roku, również w Olsztynie. Podczas IX Ogólnopolskiego Turnieju Koszykówki wystąpiła również drużyna specjalna KOS-u PIECEWO Jastrowie pod opieką pani Sylwii Czajki w składzie: Mateusz Charubin, Krystian Konak, Kamil Zdrenka, Justyna Gołębiowska, a także Adam Klekocki, Michał Mikityszyn i Daniel Guzewicz. Drużyna najpierw wygrała w grach obserwowanych z reprezentacją Lubuskiego2 16:4 i niestety przegrała kolejne mecze z drużynami: Konina, Wrocławia  i Nowej Soli zajmując czwarte miejsce turnieju. Olsztyński turniej był kolejną okazją do prezentacji własnych umiejętności, budowania osobistej wartości i społecznej tolerancji. Wśród atrakcji jakie zorganizowali zawodnikom organizatorzy była wizyta w olsztyńskim Planetarium i możliwość obejrzenia na żywo meczu siatkarskiej Plusligi pomiędzy drużynami AZS Indykpolu Olsztyn, drużyną MKS Będzin. Wszyscy koszykarze cali, zdrowi i mocno zmęczeni wrócili późnym wieczorem do Jastrowia. Miejmy wielką nadzieję, że za dwa lata kolejny turniej będzie równie udany. Na zawsze będziemy mile wspominać olsztyński turniej i jego atmosferę.

Ze sportowymi pozdrowieniami,
Dariusz Chilicki

Wystawa Olimpiad Specjalnych w Opatowie

$
0
0

W dniach od 20 stycznia do 14 lutego 2016 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Opatowie (ul. Sienkiewicza 17) będzie gościła wystawa wyjątkowych zdjęć, których bohaterami są zawodnicy Olimpiad Specjalnych - Polska - uczestnicy Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles 2015. Wśród reprezentantów rozpoznajemy zawodników Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska - Świętokrzyskie!!!!!!

Serdecznie zapraszamy!!!!!


1% serca=100% sportu KRS 0000190280

$
0
0

Olimpiady Specjalne Polska Lubelskie KRS 0000190280 to organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, która wspiera rozwój aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną..

Dzięki naszym działaniom  zawodnicy mogą przez cały rok brać udział w cyklu treningów i zawodów sportowych w całym szeregu dyscyplin olimpijskich.

Naszym celem jest również zwiększenie świadomości społecznej i pogłębienie wiedzy na temat możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
Serdecznie zachęcamy do wsparcia działalności Olimpiad Specjalnych Polska poprzez przekazanie 1% podatku należnego za rok 2015 na rzecz naszej organizacji.


Obejrzyj film, który powie Ci, dlaczego warto przekazać nam Twój 1%.
 

Dziękujemy!

 


 

Dlaczego warto przekazać nam 1% podatku?

  1. Wspieramy rozwój i integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną, budujemy tolerancję, akceptację i szacunek.
  2. Pomagamy wielkiej liczbie ludzi – jesteśmy obecni w całej Polsce, prowadzimy 478 klubów, w których trenuje ponad 17 tysięcy zawodników!
  3. Wspieramy rodziny naszych zawodników, pomagając w opiece, organizując wzajemne wsparcie, budując przyjazne środowisko społeczne.
  4. Twoje wsparcie przeznaczamy wyłącznie na właściwą działalność statutową – treningi, zawody, obozy sportowe.
  5. Środki wydajemy w sposób uczciwy i przejrzysty – regularnie publikujemy sprawozdania finansowe i zachęcamy do ich lektury.
  6. Możesz wesprzeć wybrany Ośrodek Regionalny – np. najbliższy Tobie.


Możesz przekazać nam Twój 1% wpisujac poniższe dane w odpowiednie rubryki:
 

Jeszcze nigdy wspieranie innych nie było tak proste! Zachęcamy Państwa do wsparcia działalności naszego Stowarzyszenia poprzez wpisanie nazwy Olimpiady Specjalne Polska oraz numeru KRS 0000190280 do zeznania rocznego PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38. Kwotę wynikającą z zeznania podatkowego prześle na konto naszej organizacji Urząd Skarbowy. 

 

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Olimpiad Specjalnych?
• wpisz numer KRS 0000190280 w pozycji „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz OPP” formularza rozliczeniowego PIT;
• wpisz nazwę Olimpiady Specjalne Polska Lubelskie w pozycji „Informacje uzupełniające” w rubryce „Cel szczegółowy 1%”


 


Przykładowy sposób wypełnienia  wniosku o przekazanie 1 % :


Będziemy bardzo wdzięczni za każdą kwotę przekazaną na rzecz naszego stowarzyszenia!

 
Pliki do pobrania: 

Harmonogram zawodów Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Beskidzkie na 2016 rok

Troszkę historii

$
0
0

Dobrą okazją do wspomnień jest fakt, iż właśnie zakończył się rok 2015 w którym obchodzone było 30-lecie Olimpiad Specjalnych. Chciałbym wspomnieć osoby i daty, myślę istotne, a nie przez wszystkich znane.
Patrząc na początki, to rzeczywiście trzydzieści lat, ale działalność sformalizowano dopiero w roku 1990. Wcześniej była to Ogólnopolska Rada Olimpiad Specjalnych działająca w strukturach TPD.

Dwudziestego drugiego września 1990 roku odbyło się Zebranie Założycielsko – Wyborcze Polskiego Stowarzyszenia Sportowego dla Osób Upośledzonych Umysłowo – Olimpiady Specjalne Polska. W zebraniu wzięło udział 26 osób z całego kraju, już wtedy aktywnie działających. Przyjęto główne kierunki działań i wybrano Zarząd Główny w którego skład wchodzili :

  1. Teresita Aguilar
  2. Alina Apryas
  3. Wanda Bargielewicz
  4. Irena Biernacka
  5. Mariusz Damentko
  6. Leszek Gomółka
  7. Zenon Jaszczur
  8. Wacława Jelska
  9. Krzysztof Krukowski
  10. Teresa Lach
  11. Tadeusz Maszczak
  12. Andrzej Michalik
  13. Daniela Mroczek
  14. Henryk Ostrykiewicz
  15. Grażyna Paczocha
  16. Grzegorz Pietrzyk
  17. Waldemar Skowroński
  18. Jerzy Tyczyński
  19. Barbara Wolska
  20. Jacek Żemantowski

 

Na Prezesa powołano Pana Jerzego Tyczyńskiego który pełnił również funkcję Dyrektora Generalnego.

W skład Prezydium Zarządu Głównego weszli :

  1. Teresa Aguilar – wiceprezes
  2. Wacława Jelska – wiceprezes 
  3. Tadeusz Maszczak – wiceprezes 
  4. Jacek Żemantowski – wiceprezes 
  5. Mariusz Damentko – dyrektor ds. sportu
  6. Krzysztof Krukowski – sekretarz 
  7. Wanda Bargielewicz – skarbnik 
  8. Leszek Gomółka – członek 
  9. Daniela Mroczek – członek 
  10. Grzegorz Pietrzyk - członek

a w skład Głównej Komisji Rewizyjnej :

  1. Elżbieta Barańska
  2. Seweryn Chruścicki
  3. Małgorzata Czasza
  4. Henryk Kudła
  5. Marek Ochman
  6. Wanda Poznecka

Celowo wyliczam wszystkie osoby. Czy je znamy? Czy pamiętamy o nich? Niektórzy działają do dzisiaj, zajmują wysokie pozycje w Stowarzyszeniu. Myślę jednak że powinniśmy chociaż czasami wspomnieć tych, dzięki którym istniejemy, jako obecnie prężnie działająca organizacja.

11 grudnia 1990 roku podpisano porozumienie pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Zarządem Głównym OS. Konsekwencją tych działań było skierowanie do Kuratoriów Oświaty w województwach (a przypomnę że było ich wówczas 49) informacji o powstaniu stowarzyszenia i propozycją utworzenia oddziałów wojewódzkich. Takie pismo trafiło również do Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze datowane na dzień 12 lutego 1991 roku.

We wrześniu 1991 roku na radzie pedagogicznej, ówczesny dyrektor SOSzW Bolesław Szul zwrócił się do mnie z propozycją podjęcia działań w celu utworzenia oddziału. Po analizie dokumentów i uzyskanych informacjach postanowiłem przyjąć propozycję i przystąpić do działania. Nie ukrywam że początki były trudne. Zwłaszcza jeżeli chodzi o finanse. Wiele wydatków musiałem pokrywać z własnych środków. Przełomowym momentem był udział w Ogólnopolskiej Naradzie na którą zostałem zaproszony przez Zarząd Główny, a która odbyła się 30 listopada 1991 roku na AWF w Warszawie. Tam pozyskałem wiedzę i potrzebne informacje do dalszych działań.

W dniu 8 stycznia 1992 roku odbyło się Zebranie Założycielskie Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Sportowego dla Osób Upośledzonych Umysłowo Olimpiady Specjalne – Polska. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele placówek kształcenia specjalnego województwa jeleniogórskiego. Postanowiono że siedzibą oddziału będzie Jelenia Góra.

Na zebraniu wybrano zarząd w składzie :

  1. Krzysztof Gąsłowski – prezes 
  2. Antoni Bartusiak – wiceprezes 
  3. Andrzej Janz – wiceprezes 
  4. Mirosław Andrzejewski – sekretarz 
  5. Tomasz Witkowski – skarbnik 
  6. Piotr Wysocki – członek 
  7. Wojciech Respondek – członek 

Wybrano także Komisję Rewizyjną w składzie :

  1. Bolesław Szul – przewodniczący 
  2. Krzysztof Karwański – wiceprzewodniczący 
  3. Grażyna Głowacka – sekretarz 

Przewodniczącą Sądu Koleżeńskiego została Grażyna Walczak.

Dla mnie osobistym sukcesem jest fakt, iż z większością tych osób utrzymujemy stały kontakt bądź są to osoby nadal aktywnie działające w stowarzyszeniu. My nie zapominamy!
Patrząc na kalendarz możemy stwierdzić że rok 2016 będzie dla nas rokiem jubileuszowym. Będzie to 25 lat naszej działalności. Czy nasza kondycja pozwoli nam na zorganizowanie uroczystych obchodów?

Co było dalej?

Rok 1999 to zmiany administracyjne w kraju. Za tym oczywiście musiały pójść zmiany w stowarzyszeniu. Z 49 wojewódzkich oddziałów należało utworzyć 16. Ostatecznie powstało 18.
W Zebraniu Założycielskim Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Dolnośląskie które odbyło się 30 maja 1999 roku, wzięli udział przedstawiciele byłych Oddziałów Wojewódzkich; wrocławskiego, legnickiego, wałbrzyskiego, jeleniogórskiego. W tym miejscu pozwolę sobie wymienić wszystkie uczestniczące osoby (przepraszam że nie wymieniam funkcji pełnionych w byłych oddziałach): Mirosław Andrzejewski, Krzysztof Gąsłowski, Antoni Bartusiak, Ryszard Kawiński, Grażyna Walczak, Grażyna Panasiuk, Aleksander Korczak, Bolesław Szul, Krzysztof Karwański, Grzegorz Czajkowski, Janina Włodarczyk, Adam Panasiuk, Wioletta Storto, Sławomir Ulatowski, Agnieszka Dyrcz, Dorota Waśko, Izabella Zajączkowska, Bożena Gubicz, Sławomir Starczyk, Ewa Misiewicz, Zofia Murawska, Andrzej Janz, Marek Bratek, Iwona Jancik, Roman Kraus, Elżbieta Streit, Teresa Potocka, Szymon Smacki, Piotr Bucharski, Wojciech Respondek, Jerzy Gołąb, Janina Kwolek – Sobolewska, Anna Knop, Helena Jaworska, Ilona Trzciańska, Mirosław Fiłon, Mieczysława Gruba, Waldemar Wysocki, Iwona Zięba, Leokadia Kaźmierczak, Krystyna Popiołek, Irena Brusiło, Danuta Sadowczyk, Ireneusz Kaliciński, Lila Zajączkowska, Elżbieta Baum, Magdalena Jagieniak – Żelezna, Agnieszka Ostaszewska, Agnieszka Wolska, Halina Muzaj, Aleksandra Błoch, Ilona Bugaj, Agnieszka Jerzyk, Bronisław Judziński, Lidia Bakalarz, Grzegorz Magda, Beata Radwańska – Zieleń, Renata Łożyńska, Michał Krompaszczyk, Dorota Kobylarz, Ewa Bracichowicz.
Zdecydowano, że siedzibą Oddziału będzie Jelenia Góra.
Na zebraniu założycielskim wybrano Komitet Regionalny OSP-D w składzie :

Maria Żmuda – prezes 
Grażyna Walczak – wiceprezes ds. Organizacji
Jerzy Gołąb – wiceprezes ds. Sportu
Ilona Trzciańska – wiceprezes ds. Finansów
Grzegorz Magda – członek
Grażyna Panasiuk – członek
Aleksander Korczak – członek
Agnieszka Jerzyk – członek
Grzegorz Czajkowski – członek 

oraz Komisję Rewizyjną w składzie :

Mirosław Andrzejewski – przewodniczący 
Iwona Jancik – wiceprzewodnicząca
Beata Radwańska – Zieleń – sekretarz 

Na Dyrektora Regionalnego Oddziału powołany został Krzysztof Gąsłowski.

Dzisiaj nasz oddział jest jednym z najliczniejszych i najlepiej działających w Polsce. Mamy 36 klubów. Zrzeszamy 1342 zawodników, 437 trenerów, opiekunów i rodziców co razem daje 1779 członków. Po prostu jesteśmy najlepsi.

Krzysztof Gąsłowski

Przekaż 1% podatku!

1% na rzecz Olimpiad Specjalnych

$
0
0
Jak przekazać 1% podatku na rzecz Olimpiad Specjalnych?
• wpisz numer KRS 0000190280 w pozycji „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz OPP” formularza rozliczeniowego PIT;
• wpisz nazwę „Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Wielkopolskie-Poznań” (i opcjonalnie nazwę klubu) w pozycji „Informacje uzupełniające” w rubryce „Cel szczegółowy 1%”.

Pięknie dziękujemy za wsparcie naszej działalności:-)

Viewing all 2622 articles
Browse latest View live